Bez kontrowersyjnego opodatkowania?
Weekend minął pod znakiem dużej niepewności co do dalszych losów Cypru. Ten gorący w ostatnich dniach temat spowodował, że ubiegły tydzień zakończył się dla polskiego złotego dużym osłabieniem. W niedzielę w nocy ministrowie finansów Strefy Euro uzgodnili warunki pomocy dla Cypru.
Piątek na rynku walutowym charakteryzował się dość dużą zmiennością dla najważniejszych par walutowych, nawet tych powiązanych z polskim złotym. Pomimo tego, że złoty w piątek zyskiwał na wartości, patrząc na sytuację w perspektywie kilkudniowej daje się zauważyć rosnącą awersję inwestorów do polskiej waluty, która straciła w zeszłym tygodniu kilka groszy na wycenie do głównych walut.
Inwestorzy bacznie przyglądali się negocjacjom, które prowadził prezydent Cypru Nikos Anastasiadis z Szefami Komisji Europejskiej, Rady Europejskiej oraz Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. W sobotę przedstawiciele Cypru oraz Trojka podjęli kolejną próbę załagodzenia sytuacji i uzgodnili, że opodatkowaniu poddane zostaną wyłącznie depozyty o wartości powyżej 100 tys. euro, co i tak dla większości obywateli Cypru jest faktem nie do przyjęcia i nadal wzbudza bardzo wiele kontrowersji.
Cała nadzieja na rozwiązanie ten kwestii, chociaż warto zauważyć, że w tym wypadku nie ma dobrych rozwiązań, skupiła się na wczorajszym spotkaniu ministrów finansów Eurogrupy. Minionej nocy ministrowie doszli do porozumienia. Program pomocy dla Cypru przewiduje likwidację banku Laiki, a koszty tej decyzji zostaną przerzucone na udziałowców, akcjonariuszy oraz posiadaczy depozytów powyżej 100 tys. euro.
Likwidacja banku Laiki pozwoli pozyskać kwotę 4,2 mld euro i dzięki temu zagrożony upadkiem Cypr otrzyma pomoc finansową. Restrukturyzacji zostanie poddany Bank of Cyprus, który wchłonie “zdrowe” aktywa banku Laiki. Gwarantowane przez prawo Unii Europejskiej depozyty poniżej 100 tys. euro nie zostaną naruszone. Program nie zakłada obciążania tych depozytów jednorazowym podatkiem, na co istotny wpływ miał parlament w Nikozji, który odrzucił w zeszły wtorek pierwszy program ratunkowy.
Poniedziałek rozpoczął się na poziomach niższych od piątkowego zamknięcia dla EUR/PLN, USD/PLN oraz dla CHF/PLN. Natomiast eurodolar ponownie znalazł się okolicy poziomu 1,30 USD. Na dzień dzisiejszy w kalendarzu makroekonomicznym nie ma zaplanowanych żadnych istotnych publikacji danych. Warto jedynie zwrócić uwagę na publiczne wystąpienie Szefa Fed – Bena Bernanke, które będzie miało miejsce o 18:15.
Komentarze do wykresów:
Wykres kursu średniego EUR/PLN, za okres od 15.02.2013 do 25.03.2013
Kurs EUR/PLN od kilku tygodni znajduje się w trendzie wzrostowym o ostrym nachyleniu. Kurs dotarł do poziomu 4,1920, czyli w okolice 100% zniesienia Fibonacciego i jednocześnie maksimum z lutego 2013. Po odbiciu nastąpiła korekta - kurs przebił średnią kroczącą 55-okresową. Obecnie zbliża się do dolnego ograniczenia kanału wzrostowego. Technicznym wsparciem jest aktualnie poziom 4.1640, czyli 61,8% zniesienie Fibonacciego.
Wykres kursu średniego CHF/PLN, za okres od 15.02.2013 do 25.03.2013
Kurs CHF/PLN zachowuje się podobnie do EUR/PLN. W krótkookresowym trendzie wzrostowym nastąpiła korekta i powrót w kierunku dolnego ograniczenia równoległego kanału wzrostowego. W przypadku przebicia linii wsparcia przewiduje się przejście do trendu bocznego. Najbliższe wsparcie w takim wypadku to poziom 3,3950, czyli 61,8% zniesienie Fibonacciego. W przypadku obrania dalszego kierunku na północ ważnym poziomem będzie ostatnie maksimum, czyli 3,4340.
Wykres kursu średniego USD/PLN, za okres od 02.02.2013 do 25.03.2013
Kurs USD/PLN od ponad miesiąca porusza się w kanale wzrostowym o średnim nachyleniu. Obecnie nastąpiło zejście kursu do poziomu linii wsparcia, która obecnie znajduje się na poziomie 3,1950. W przypadku przebicia dolnego ograniczenia kanału wzrostowego najbliższy wsparciem jest zniesienie Fibonacciego na poziomie 3,1700. Natomiast oporem dla wzrostów jest górne ograniczenie kanału na poziomie 3.2600.
Wykres kursu średniego GBP/PLN, za okres od 20.01.2013 do 25.03.2013
Kurs GBP/PLN po wybiciu z trendu spadkowego wytworzył bardzo stromy trend wzrostowy. Obecnie widzimy korektę tego wzrostu, co widać po przełamaniu linii wsparcia oraz przebiciu średniej kroczącej 55-okresowej. Wsparciem na chwilę okazało się 61,8% zniesienie Fibonacciego na poziomie 4,8780. W przypadku dalszych spadków znaczenie będą miały kolejne zniesienia Fibo na poziomach 4,8460 oraz 4,8170. Jeżeli kurs powróci do fali wzrostu, jedynym ograniczeniem technicznym wydaje się poziom 4,9820, czyli ostatni szczyt ze stycznia tego roku.
Marcin Rogalski
specjalista cash management
Internetowykantor.pl
| Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu internetowykantor.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią “rekomendacji” lub “doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Zgodę autorów na publikację raportów można uzyskać pisząc na adres biuro@internetowykantor.pl. |
| --- |