Zmiana przepisów. Bez ostrzeżenia wstrzymano budowy domów

Budowy domów zostały wstrzymane wskutek ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych z 24 września 2023 r.
Budowy domów zostały wstrzymane wskutek ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych z 24 września 2023 r.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

14.12.2023 13:07, aktual.: 14.12.2023 14:08

W wyniku zmiany ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych, która weszła w życie 24 września 2023 r., w Polsce na lata wstrzymano budowę domów na gruntach rolnych. Właściciele takich działek nie mogą już przekształcić ich na cele mieszkaniowe - podaje "Rzeczpospolita".

Budowy domów zostały wstrzymane wskutek ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych z 24 września 2023 r. - Jedną z grup, o której głośno się nie mówiło, ale w wyniku reformy planowania można powiedzieć, stały się pierwszymi pokrzywdzonymi, są właściciele niedużych nieruchomości rolnych klas I–III położonych na obszarach w miarę zurbanizowanych - mówi w rozmowie z dziennikiem adwokat Rafał Dybka z Nieruchomości & Proces Budowlany Kancelaria Prawna.

Przed 24 września 2023 r. działki rolne przy obszarach zwartej zabudowy mogły zostać przeznaczone pod zabudowę jedynie, jeśli znajdowały się w odległości nie większej niż 50 m od granicy innej działki budowlanejdrogi publicznej. Działki klas I–III, które nie spełniały tych wymagań, wymagały zgody ministra do spraw rozwoju wsi. Działki rolne pozostałych klas mogły zostać przeznaczone pod zabudowę bez żadnych ograniczeń.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Potrzebny plan ogólny lub zgoda ministra

Po 24 września 2023 r. zniesiono konieczność uzyskania zgody ministra do spraw rozwoju wsi na przeznaczenie gruntów rolnych klas I–III na cele nierolnicze i nieleśne, jeśli są położone na obszarach uzupełnienia zabudowy.

- Najważniejszy jest zapis "położonych na obszarze uzupełnienia zabudowy", który to obszar może być wyznaczony tylko w planach ogólnych - podkreśla mec. Rafał Dybka w rozmowie z "Rz".

Zatem przekształcenie gruntu najwyższej jakości, znajdującego się w pobliżu terenów zurbanizowanych, możliwe jest jedynie w przypadku, gdy obowiązuje plan ogólny lub gdy uzyskana zostanie zgoda ministra. Uchwalenie planów ogólnych potrwa jednak do końca 2025 r., więc w praktyce przekształcenie takich gruntów będzie utrudnione - informuje dziennik.

Zmiana nie obejmuje branży deweloperskiej

Piotr Jarzyński, prawnik z Kancelarii Prawnej Jarzyński & Wspólnicy uważa, że osoby, które posiadają grunty rolne najwyższej jakości muszą czekać na uchwalenie planu ogólnego gminy z określeniem obszarów uzupełnienia zabudowy w miejscu działki albo przekonać gminę do uchwalenia planu miejscowego na tym terenie. - Można złożyć skargę do sądu administracyjnego dopiero na plan ogólny gminy lub plan miejscowy po ich wejściu w życie - podkreśla Piotr Jarzyński w rozmowie z dziennikiem.

Nowelizacja spowodowała też, że osoby, które uzyskały warunki zabudowy dla działek rolnych klasy I–III, ale przed 24 września nie rozpoczęły procedury wyłączenia gruntu z produkcji rolnej, nie mogą już wybudować na nich domów. Zmiana przepisu nie wpłynie znacząco na działalność branży deweloperskiej.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (43)
Zobacz także