Trwa ładowanie...
d2k6nlo
03-03-2017 17:05

Bez porozumienia w rozmowach płacowych w ArcelorMittal Poland

Związkowcy z koncernu hutniczego ArcelorMittal Poland rozważają rozpoczęcie przygotowań do akcji protestacyjnej z powodu przedłużających się negocjacji na temat tegorocznego wzrostu wynagrodzeń. Pracodawca jest zaskoczony i deklaruje chęć porozumienia ze stroną społeczną.

d2k6nlo
d2k6nlo

"Jesteśmy gotowi do kontynuacji rozmów i deklarujemy chęć zakończenia negocjacji w najkrótszym możliwym terminie. Porozumienia płacowego wyczekuje 12 tys. pracowników, dlatego liczymy na odpowiedzialne zachowanie strony społecznej" - podała w piątek Monika Olech z biura prasowego spółki, będącej największym w Polsce wytwórcą stali.

Według związkowców, zgodnie z zapisami Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy porozumienie płacowe na 2017 r. powinno być podpisane w ostatnim kwartale roku 2016. Postulaty dotyczące wzrostu wynagrodzeń związki przedstawiły pracodawcy 12 października ubiegłego roku, ale dotąd stronom nie udało się wypracować wspólnego stanowiska.

Związki domagają się podwyższenia miesięcznego funduszu wynagrodzeń o 300 zł brutto na każdego pracownika i uzgodnienia zasad podziału tej kwoty, a także włączenia do płacy zasadniczej tzw. dodatku układowego (80 zł brutto). Postulują też wypłatę nagrody za 2016 rok w wysokości 2,5 tys. zł brutto dla każdego pracownika.

Jak podali związkowcy, pracodawca zaproponował nagrodę roczną w wysokości 1 tys. zł oraz podwyżki wynoszące średnio 100 zł na pracownika. Część tej kwoty miałaby trafić na regulacje płacowe dla wszystkich pracowników, część na niwelowanie różnic w poszczególnych grupach zawodowych w odniesieniu do zarobków na rynku pracy.

d2k6nlo

Monika Olech wyjaśniła, że podwyżki w ArcelorMittal Poland składają się z części, która podlega automatycznej waloryzacji, wynikającej z układu zbiorowego pracy, oraz części negocjowanej corocznie ze związkami zawodowymi. Na tę pierwszą część podwyżki pracodawca w tym roku przeznaczył 8 mln zł.

"Dla pracodawcy istotne jest, by podwyżki w roku 2017 były zróżnicowane. Zależy nam w szczególności na wzroście płac pracowników młodszych stażem, ponieważ ich wynagrodzenie nie uwzględnia choćby Karty Hutnika, która jest dodatkowym składnikiem płacowym uzależnionym od stażu pracy" - wskazała w piątek spółka.

Świadczenia z Karty Hutnika przysługują po pięciu latach w wysokości 5 proc. płacy zasadniczej. W latach następnych procent ten rośnie o 1 punkt każdego roku, aż do osiągnięcia 26 proc. płacy zasadniczej. W ArcelorMittal Poland Kartą Hutnika obecnie objętych jest 9736 pracowników, czyli aż 95 proc. załogi, a jej średnia stawka wynosi 21 proc.

Aby minimalizować różnice płacowe, pracodawca proponuje podział środków na wzrost płac zasadniczych na dwie części: 60 proc., z przeznaczeniem na wzrost płac każdego pracownika i 40 proc. na indywidualne zmiany płacowe. "W poprzednich dwóch latach ArcelorMittal Poland zrealizował podwyżki płac pomimo deflacji" - podkreśliła Olech.

d2k6nlo

Według związkowców, zarząd chciałby część pieniędzy przeznaczyć na indywidualne podwyżki, ponieważ obawia się, że osoby z krótkim stażem pracy odejdą do innych firm. Zdaniem strony społecznej, podwyższenie miesięcznego funduszu płac o 100 zł na pracownika i tysiąc zł nagrody to propozycje bardzo odległe od oczekiwań załogi, tym bardziej, że Grupa ArcelorMittal osiągnęła w ubiegłym roku dobre wyniki, do czego w dużej mierze przyczynili się polscy pracownicy.

Związki domagają się także podwyższenia składki na Pracowniczy Program Emerytalny do poziomu 4,5 proc. miesięcznych wynagrodzeń pracowników oraz wypracowania polityki płacowo-kadrowej na najbliższe lata.

ArcelorMittal Poland jest zaskoczony postawą przedstawicieli związków zawodowych, którzy - jak podano w piątkowej odpowiedzi na pytania PAP - "deklarują rozpoczęcie przygotowań do akcji protestacyjnej w chwili, kiedy stanowiska stron znacznie się do siebie zbliżyły i trwają intensywne negocjacje".

d2k6nlo

"W wielu kwestiach osiągnęliśmy już porozumienie i liczymy na szybkie podpisanie porozumienia płacowego. W dobrej wierze, w ramach toczących się negocjacji płacowych, podpisaliśmy już częściowe porozumienie dotyczące uruchomienia prywatnej opieki medycznej dla pracowników, refundowanej przez pracodawcę. Program został już wdrożony i nie czekaliśmy z jego uruchomieniem do zakończenia negocjacji" - podała spółka.

ArcelorMittal Poland jest największym producentem stali w Polsce. Firma skupia ok. 70 proc. potencjału produkcyjnego polskiego przemysłu hutniczego; w jej skład wchodzi pięć hut - w Krakowie, Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Świętochłowicach i Chorzowie. Do koncernu należą także Zakłady Koksownicze Zdzieszowice, będące największym producentem koksu w Europie. AMP zatrudnia blisko 12 tys. osób, a wraz ze spółkami zależnymi - ok. 14 tys. Należy do globalnego koncernu ArcelorMittal - największego na świecie producenta stali.

d2k6nlo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2k6nlo