Bez pracy jest 12,1% Polaków
Co czwarty Polak był w przeszłości bezrobotny. Obecnie - według sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) - pracy nie ma 12,1%.
29.02.2008 | aktual.: 29.02.2008 11:51
*Obecnie - według sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej - pracy nie ma 12,1%. Co czwarty Polak był w przeszłości bezrobotny. Bezrobocie bardziej dotyka kobiety niż mężczyzn. *
Co czwarty ankietowany (24,9 proc.) podaje, że w przeszłości nie miał pracy - 16,9 proc. przez krótki okres, natomiast 8 proc. przez dłuższy okres. Pozostali respondenci (63 proc.) nigdy nie byli bezrobotni.
Bezrobocie dotyka najsilniej województwo podkarpackie, zachodniopomorskie i świętokrzyskie. Najmniej bezrobotnych jest na Mazowszu, ponadto stosunkowo niewielkie bezrobocie jest w województwach: łódzkim, podlaskim, małopolskim i wielkopolskim.
Ponad połowa tych, którzy nie mają pracy (58,6 proc.) twierdzi, że zarejestrowała się w urzędzie pracy. Najwyższe odsetki zarejestrowanych są w województwach: warmińsko-mazurskim, świętokrzyskim, łódzkim i dolnośląskim.
Większość badanych bezrobotnych (70,3 proc.) nie ma pracy dłużej niż rok, w tym ponad 1/3 (34,4 proc.) jest bezrobotna ponad 5 lat. Zasiłek dla bezrobotnych pobiera 7,3 proc. tych, którzy zadeklarowali, że są bezrobotni.
Bezrobotni najczęściej wskazują, że nie mają pracy, ponieważ brak im odpowiednich kontaktów i znajomości żeby ją dostać, praca, jaką mogą dostać jest nisko płatna, nie mogą znaleźć pracy zgodnej ze swoimi kwalifikacjami, a także że pracy nie ma w najbliższej okolicy. Niektórzy podają też, że nikt ich nie chce zatrudnić lub ze względu na opiekę nad dziećmi.
Ankietowani bezrobotni najczęściej szukają pracy wykorzystując prywatne kontakty i znajomości, przeglądając ogłoszenia, a także oferty urzędu pracy.
Co piąty ankietowany bezrobotny (20,6 proc.) twierdzi, że brał udział w szkoleniach. Aby dostać pracę większość ankietowanych (76 proc.) byłaby gotowa przekwalifikować się, niespełna dwie trzecie (64,9 proc.) wykorzystałoby swój wolny czas na naukę i zwiększanie kwalifikacji, tyle samo byłoby gotowych dojeżdżać do innej miejscowości. W tym pytaniu respondenci mogli wskazać więcej niż jedną odpowiedź.
Osoby bezrobotne deklarują niższy niż przeciętny poziom zadowolenia z życia, gorzej też oceniają swoje warunki materialne. Badanie CBOS przeprowadził od września do listopada 2007 roku na 38,6 tys. dorosłych Polaków.