Dostałem 240 złotych od państwa. 2 mln Polaków powinno sprawdzić konta
Do połowy kwietnia 2025 roku uczestnicy Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) zgarną roczną dopłatę wynoszącą 240 zł. Te dodatkowe środki otrzyma ponad 2 miliony osób. Jednak, aby skorzystać z tego bonusu, trzeba spełnić określone kryteria.
Na początku kwietnia na moim koncie Pracowniczych Planów Kapitałowych pojawiła się dopłata roczna od państwa w wysokości 240 złotych.
Każdy uczestnik Planów otrzyma 240 zł rocznej dopłaty, pod warunkiem, że spełni wymóg dotyczący wysokości wpłat.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Trendy komunijne w 2025 r. Ile trzeba zapłacić za talerzyk?
Wymagana kwota wpłat podstawowych i dodatkowych, zarówno od pracodawcy, jak i uczestnika, musi równać się co najmniej wpłatom podstawowym od sześciokrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę w danym roku.
Zgodnie z informacjami PFR Portal PPK, każdy uczestnik może otrzymać tylko jedną dopłatę roczną. "Jeżeli jest stroną więcej niż jednej umowy o prowadzenie PPK, dopłata podlega zewidencjonowaniu na tym rachunku PPK, który jest prowadzony na podstawie umowy o prowadzenie PPK zawartej dla niego najpóźniej" - wyjaśniono.
Pracownicze Plany Kapitałowe przyciągają coraz więcej zainteresowanych. Według PFR Portal PPK, do 15 kwietnia 2025 roku, ponad 2,17 miliona uczestników programu wzbogaci się łącznie o 521 milionów złotych.
Rosnące zainteresowanie PPK
Marta Damm-Świerkocka z zarządu PFR Portal PPK zauważa, że zainteresowanie programem rośnie, co wpływa na wzrost łącznej kwoty rocznej dopłaty.
- Dopłata roczna za 2024 r. przynosi kolejne rekordy. Rosnące zainteresowanie uczestnictwem w Pracowniczych Planach Kapitałowych przekłada się na zwiększenie ogólnej kwoty dopłaty rocznej, która jest swoistą premią od państwa za długoterminowe oszczędzanie - stwierdziła.
Najnowszy biuletyn PPK pokazuje, że na koniec lutego 2025 roku wartość aktywów netto funduszy zdefiniowanego dnia wynosiła 33,21 miliarda złotych, co oznacza wzrost o 1,29 miliarda złotych w porównaniu z poprzednim miesiącem. Liczba uczestników wzrosła o 35 tysięcy, co przekłada się na poziom partycypacji wynoszący 51,66 procent.
Program PPK istnieje od 2019 roku. Średni zysk uczestników w zależności od grupy wiekowej waha się między 127 a 172 procent wartości wpłaconych środków.
PPK to program długoterminowego oszczędzania, w którym swoje oszczędności budują wspólnie pracownicy, pracodawcy i państwo. Przystąpienie do PPK jest dobrowolne, można zrezygnować w każdym momencie i ponownie dołączyć.
Jednak, co istotne, wcześniejsze wycofanie środków przed ukończeniem 60. roku życia powoduje utratę dopłat państwowych. Oszczędzający odzyska swoje wpłaty i 70 proc. wpłat pracodawcy, pozostałe 30 proc. trafi do ZUS. Od zysków potrącony zostanie 19-procentowy podatek kapitałowy, znany jako podatek Belki.
Szykują się zmiany w PPK
Według portalu money.pl, rząd ma zamiar wprowadzić duże zmiany w PPK. Planowane jest, by program stał się bardziej atrakcyjny dla pracowników i pracodawców.
Obecnie Ministerstwo Finansów bada między innymi możliwość skrócenia okresu autozapisu, który obecnie odbywa się co cztery lata (następny w 2027 roku), rozważając jego skrócenie do trzech lat.