Trwa ładowanie...

Bez upustu się nie da. Sprzedający mieszkania schodzą z cen

Od wielu miesięcy pogłębiają się różnice między cenami ofertowymi i transakcyjnymi mieszkań używanych, co świadczy o tym, że sprzedający są nadal skłonni do obniżania cen, aby sprzedać lokal, a nabywcy korzystają z coraz większych upustów - podają analitycy.

Bez upustu się nie da. Sprzedający mieszkania schodzą z cenŹródło: BALINT PORNECZI / AFP
d2to1ky
d2to1ky

Analitycy podkreślają, że ceny ofertowe, czyli wyjściowe mieszkań, są prawie zawsze wyższe od transakcyjnych, gdyż zwyczajowo sprzedający schodzi z ceny, aby nabywca miał poczucie, że udało mu się coś utargować. Obniżki wynosiły zazwyczaj około 5 proc., choć kryzys spowodował, że mogą być większe.

- Bardziej do wyobraźni przemawiają chyba jednak konkretne kwoty. Z naszych wyliczeń wynika, że przy jednej transakcji nabywcy może zostać w kieszeni nawet 16 tys. złotych, więc jest o co walczyć - powiedział PAP pełnomocnik zarządu w agencji nieruchomości Emmerson Jarosław Skoczeń.

Z wyliczeń Emmersona wynika, że średnia różnica pomiędzy cenami ofertowymi i transakcyjnymi mieszkań z rynku wtórnego zwiększa się nieprzerwanie od początku tego roku. W styczniu było to średnio 13,3 tys. zł, w lutym - 15,4 tys., a w marcu - 16 tys. zł.

Nie mamy jeszcze danych za kwiecień, ale wszystko wskazuje na to, że ta różnica pozostanie na tym samym poziomie lub nawet się zwiększy - powiedział PAP Skoczeń.

d2to1ky

Dodał, że obecna sytuacja świadczy o tym, że na rynku nieruchomości nie należy oczekiwać większych zmian. Mamy bowiem do czynienia z rynkiem kupującego, z czego skwapliwie starają się korzystać osoby poszukujące mieszkania. Właściciele lokali mieszkalnych, którym zależy na znalezieniu nabywcy muszą nieraz znacznie schodzić z ceny. Wyjątkowo duże obniżki sięgają nie kilkunastu, ale nawet kilkuset tysięcy złotych.

Z danych agencji nieruchomości Metrohouse wynika, że od początku tego roku liderem pod względem wzrostu różnic między cenami ofertowymi i transakcyjnymi była Gdynia, gdzie różnica ta wynosiła ok. 12 proc., podczas gdy w Gdańsku było to ok. 4-7 proc. w marcu, a w Warszawie - ok. 6 proc. Nieduże różnice między cenami ofertowymi i transakcyjnymi, w granicach 3 proc., notowano w ostatnich miesiącach w Poznaniu.

d2to1ky
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2to1ky

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj