Bez wiz do USA. Podpowiadamy, jak wypełnić aplikację przed wyjazdem do Stanów
11 listopada USA znoszą obowiązek wizowy dla Polaków. Jednak aby bez kłopotów ruszyć w drogę, trzeba wypełnić aplikację ESTA. Bo Amerykanie chcą wiedzieć, gdzie pracujemy, a nawet... czy korzystamy z mediów społecznościowych. Podpowiadamy, jak sprawnie wypełnić wniosek.
Polska wreszcie dołącza do programu bezwizowego - jako jedno z ostatnich państw Unii. Zorganizowanie podróży za ocean będzie teraz zdecydowanie prostsze, choć i tak będzie trzeba spędzić trochę czasu nad aplikacją.
Niezbędne jest bowiem dostarczenie informacji do ESTA, czyli Elektronicznego Systemu Autoryzacji Podróży. Aby rozpocząć procedurę, trzeba wejść na stronę systemu.
Nie warto tego zostawiać na ostatnią chwilę. Amerykanie żądają, żeby wypełnić aplikację przynajmniej 72 godziny przed podróżą. Samo wypełnienie aplikacji powinno potrwać 15-20 minut. Odpowiedzi trzeba udzielać po angielsku.
Czy warto "zgrzeszyć" i zjeść pudding z 5 łyżeczkami cukru? Sprawdziliśmy. Obejrzyj wideo:
Bez wiz do USA. O co trzeba zadbać?
Przed przystąpieniem do wypełniania aplikacji, warto się upewnić, że mamy paszport biometryczny. Jego skan trzeba będzie wgrać do sytemu. Paszport musi być też ważny przynajmniej pół roku dłużej niż planowana data powrotu.
Tak wygląda jedna z podstron aplikacji ESTA
Będziemy też musieli zapłacić 14 dolarów (ok. 54 zł) za wypełnienie wniosku. Można to zrobić za pomocą kart kredytowych lub płatniczych MasterCard, VISA, American Express bądź Discover. Inną opcją jest zapłacenie tej kwoty poprzez system PayPal.
Film, który pokazuje, jak wypełniać aplikację
Amerykańskie służby żądają wielu informacji, które trzeba podać w aplikacji. Oczywiście trzeba podać nazwisko, wiek, płeć, adres oraz miejsce urodzenia. Niezbędne będą też dane dotyczące paszportu, w tym data jego wydania. Ale to nie wszystko. Trzeba również podać:
- Imiona oraz nazwiska obu rodziców
- Jeśli jesteśmy zatrudnieni - szczegółowe dane pracodawcy, wraz z adresem i danymi kontaktowymi
Co ciekawe, w aplikacji jest miejsce na podanie namiarów na swoje konto w którymś z serwisów społecznościowych. To jednak nie jest pole obowiązkowe.
Amerykanie chcą też poznać szczegóły naszej podróży - trzeba więc w aplikacji podać nazwę i kontakt do miejsca, w którym się zatrzymamy.
Trzeba też podać dane "osoby lub organizacji kontaktowej" na miejscu. Może być to na przykład członek rodziny czy organizator wycieczki - i tu jest miejsce na numer telefonu, e-mail, jak i adres takiej osoby. Co jednak, jeśli takich osób na miejscu nie mamy? Można wtedy po prostu wpisać w odpowiednią tabelkę "Unknown".
W ESTA trzeba też podać namiary na osobę przebywającą poza USA, która będzie naszym kontaktem w razie "sytuacji alarmowej".
W aplikacji trzeba też zaznaczyć, w jakich celach jedziemy do USA - czy to będzie podróż biznesowa, turystyczna, czy może tranzytowa.
Na koniec pojawiają się pytania, o ewentualne wyroki w sprawach kryminalnych, choroby, narkotyki, ale też o wcześniejsze odrzucone wnioski wizowe do USA.
Status aplikacji można sprawdzić na stronie amerykańskich służb celnych - pod tym adresem.
Teoretycznie, po 11 listopada z programu bezwizowego może skorzystać każdy Polak. Jest jednak kilka wyjątków. Na przykład wszyscy ci, którzy po 1 marca 2011 r. odwiedzili Irak, Iran, Syrię, Sudan, Libię bądź Jemen, będą musieli ubiegać się w ambasadzie o wizę.
Wybierając się w podróż trzeba też pamiętać, żeby mieć ze sobą bilet powrotny. Inaczej urzędnik może nas nie wpuścić na teren USA.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl