Trwa ładowanie...
d14q004
07-09-2011 10:59

Bezprecedensowa decyzja SNB

Wydarzeniem wczorajszego dnia była decyzja bezprecedensowa interwencja SNB. Bank Szwajcarii zdecydował się na ustalenie minimalnego kursu wymiany EURCHF na poziomie 1,20, co doprowadziło do silnych ruchów na parach walutowych, przede wszystkim z frankiem. CHF silnie tracił na wartości, podczas gdy do łask wróciła waluta amerykańska, która w dniu wczorajszym kontynuowała umocnienie.

d14q004
d14q004

Wsparciem dla USD okazał się również odczyt indeksu ISM z sektora przemysłowego, który nieoczekiwanie wzrósł w sierpniu do 53,3pkt. Para EURUSD testowała w dniu wczorajszym poziom 1,40 i tym samym techniczny obraz rynku wskazuje na możliwość spadku w okolice lipcowego minimum z 2011 roku na poziomie 1,3836. W sytuacji wzrostu awersji do ryzyka inwestorzy najprawdopodobniej będą rezygnować z inwestycji z franka na rzecz dolara. Opublikowane dzisiaj w nocy dane z Australii były dobre. PKB wzrósł w II kwartale o 1,2% w ujęciu kwartał do kwartału i 1,4% w skali roku, co było odczytem wyższym niż prognozy rynkowe. W reakcji na tę publikację waluta australijska wyraźnie zyskiwała na wartości. To powinno oddalić oczekiwania na obniżki stóp procentowych w Australii. Ponadto prezes RBA zasygnalizował , że bank centralny gotowy jest na wydłużenie okresu w którym, stopy procentowe zostaną utrzymane na niezmienionym poziomie. Z kolei Bank Japonii zdecydował się na pozostawieni e głównej stopy procentowej na
niezmienionym poziomi. Z opublikowanych wstępnych danych wynika również, że w lipcu w Japonii indeks wskaźników wyprzedzających wzrósł powyżej oczekiwań rynkowych.
Dzisiaj w centrum zainteresowania inwestorów pozostaje decyzja RPP w sprawie stóp procentowych oraz komunikat Rady. Najprawdopodobniej stopa referencyjna pozostanie na niezmienionym poziomie, jednak istotne będzie to, czy zmieni się wymowa komunikatu i pojawi się ewentualny sygnał wskazujący na możliwość łagodzenia polityki monetarnej. Zza granicy najważniejsze publikacje będą dotyczyły produkcji przemysłowej w Niemczech oraz raportu o stanie amerykańskiej gospodarki (Beżowa Księga).

EURPLN
Eurozłoty podczas wtorkowej sesji ustanowił nowe tegoroczne maksimum lokalne. Dzisiaj para handlowana jest już poniżej poziomów wczorajszego otwarcia, co sprzyja kontynuacji odreagowania w rejon 4,20. Niepewność utrzymująca się na rynkach będzie negatywnie wpływać na złotego. Najbliższy opór to wczorajsze maksimum lokalne, kolejny to okolice 4,2620.
EURUSD
EURUSD ma szanse wybić się dołem z szerszego zakresu konsolidacji. Jak na razie jednak istotne wsparcie na poziomie 1,3970 zostało wybronione a eurodolar odreagowuje wczorajsze spadki. Zniesienie 38,2% Fibo całości spadków z okolic 1,4548 wyznacza opór na poziomie 1,4194. Z technicznego punktu widzenia przełamanie wyżej wspomnianego wsparcia byłoby bardzo negatywnym sygnałem dla euro.
GBPUSD
Funtdolar wyłamał się dołem z kanału spadkowego, co było technicznym sygnałem do kontynuacji spadków na tej parze. Pomimo lekkiego odreagowania GBP pozostaje pod presją sprzedających po publikacji słabych danych na temat produkcji przemysłowej w Wielkiej Brytanii. Wsparciem pozostaje rejon 1,5920, natomiast najbliższy opór wyznaczają okolice 1,6060.
AUDUSD
Waluta australijska zyskała na wartości po publikacji lepszych danych o tempie wzrostu gospodarczego w Australii. AUDUSD ponownie jest handlowany powyżej poziomu 1,06 i obecnie techniczy obraz rynku sprzyja kontynuacji wzrostów w okolice oporu na poziomie 1,0656, który wyznacza zniesienie 61,8% Fibo całości spadków z poziomu 1,0764. Krótkoterminowym wsparciem pozostają okolice 1,05.
Anna Wrzesińska

d14q004
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d14q004