Bezrobocie we wrześniu wzrosło
Stopa bezrobocia we wrześniu 2012 r. wyniosła 12,5 proc., podczas
gdy w sierpniu była na poziomie 12,4 proc.
Stopa bezrobocia we wrześniu 2012 r. wyniosła 12,5 proc., podczas gdy w sierpniu była na poziomie 12,4 proc. - poinformowało w piątek Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. W 12 województwach zanotowano wzrost, w 4 województwach bezrobocie spadło.
Resort podkreślił, że we wrześniu pracodawcy zgłosili do urzędów ponad 10 proc. ofert pracy więcej, niż w sierpniu.
Według danych MPiPS, najniższa stopa bezrobocia - 9,2 proc. - utrzymała się w województwie wielkopolskim, najwyższa - 19,4 proc. - w województwie warmińsko-mazurskim.
Wzrost stopy bezrobocia w granicach 0,1-0,2 pkt. proc. odnotowano w dziesięciu województwach. W czterech województwach: kujawsko-pomorskim, lubelskim, łódzkim i podlaskim poziom bezrobocia się nie zmienił, spadek wskaźnika o 0,1 pkt. wystąpił w województwie podkarpackim i świętokrzyskim.
Liczba bezrobotnych na koniec września 2012 roku wyniosła 1 mln 980,4 tys. osób i w porównaniu do końca sierpnia 2012 r. wzrosła o 15,7 tys. osób, czyli o 0,8 proc.
Ministerstwo poinformowało też, że z sygnałów otrzymanych z urzędów pracy wynika, iż wzrost liczby bezrobotnych we wrześniu był spowodowany w głównej mierze powrotami do rejestracji po zakończeniu aktywnych form przeciwdziałania bezrobociu lub po zakończeniu prac sezonowych, np. w turystyce, rejestracją osób, które utraciły pracę po zakończeniu umów na czas określony, jak również w wyniku zwolnień, w tym także grupowych. Rejestrują się także osoby uprzednio skreślone z ewidencji z powodu nie potwierdzenia gotowości do podjęcia pracy.
Resort podkreślił, że z prowadzonego przez niego monitoringu zwolnień grupowych wynika, że w tym roku zapowiedzi zwolnień grupowych są wyższe, niż przed rokiem.
Liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy we wrześniu wyniosła 82,3 tys. i w porównaniu do sierpnia roku wzrosła o 7,9 tys. czyli o 10,6 proc. Wzrost liczby wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej odnotowano w czternastu województwach.
Ministerstwo podkreśla znaczną rozpiętość pomiędzy województwami w dynamice wzrostu ofert pracy. O 51,8 proc., wzrosła liczba ofert pracy w województwie podlaskim, natomiast w województwie opolskim wzrost ten wyniósł 0,1 proc. W ocenie MPiPS, wzrosty liczb ofert pracy wynikał prawdopodobnie ze wzrostu ofert pracy subsydiowanej.
Natomiast w województwach pomorskim i łódzkim odnotowano spadek liczby ofert pracy odpowiednio o 15,6 proc. i 2,8 proc.
(JK)