Trwa ładowanie...
bez pracy
02-03-2011 09:10

Bezrobotny dostanie 40 tys. zł!

Osoba bezrobotna może skorzystać z programów i projektów realizowanych przez urzędy pracy z Europejskiego Funduszu Społecznego. Są wśród nich staże, szkolenia, doradztwo zawodowe, a nawet jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej. Urzędy Pracy na Lubelszczyźnie zakończyły właśnie nabór do projektu „Outplacement naszą szansą”.

Bezrobotny dostanie 40 tys. zł!Źródło: sxc.hu
drksnyc
drksnyc

Aż 10 mln. złotych ma do rozdysponowania wśród bezrobotnych Wojewódzki i Miejski Urząd Pracy w Lublinie. Projekt skierowany jest do osób, które straciły pracę z przyczyn nie leżących po ich stronie. Pomocą zostanie objęte 800 osób. Wśród nich 120 otrzyma po 40 tys. złotych na założenie działalności gospodarczej. Kolejnych 100 dostanie tzw. wsparcie pomostowe. W okresie od 6 do 12 miesięcy będą otrzymywać świadczenia nie wyższe niż średnie wynagrodzenie. 50 osób, którym uda się zdobyć zatrudnienie, jednak w odległości powyżej 50 km od miejsca zamieszkania, może liczyć na dodatek mobilnościowy wysokości około 3,5 tys. złotych.

W projekcie jest przewidziany również dodatek motywacyjny dla 20 osób, które znajdą pracę z niższą pensją. Otrzymają one po 4,5 tys. złotych. Deklaracji uczestnictwa w projekcie było bardzo dużo. Przekroczyły one ilość przewidzianych miejsc. Wszystko to za sprawą zbiorowych zwolnień, które miały miejsce w ostatnim czasie na Lubelszczyźnie. Wśród dużych zakładów, dokonujących zwolnień, znalazł się między innymi PZL- Świdnik S.A.

Urzędy pracy na terenie całej Polski realizują tego typu projekty i programy dla osób bezrobotnych. I choć w wielu przypadkach obowiązują pewne kryteria, lub zasada pierwszeństwa, na przykład osób wykluczonych z rynku pracy, zdarzają się oferty nie objęte żadnym wyznacznikiem. Zależy to jednak od finansów i stopnia bezrobocia w danym regionie. Dla przykładu: szkolenia i dotacje realizowane dotychczas z Funduszu Pracy na Tereni całej Polski, coraz częściej posiadają ścisłe kryteria, że względu na budżet, który został pomniejszony w 2011 roku aż do 70% procent. W Powiatowym Urzędzie Pracy w Gdańsku można było ubiegać się o szkolenie lub dofinansowanie bez względu na wiek. Teraz pierwszeństwo mają osoby do 25 i po 50 roku życia.

Jak dowiedzieć się o programach i projektach urzędów pracy? Najlepiej zapytać się w urzędzie przy rejestracji o możliwości skorzystania ze wsparcia, lub sprawdzić na stronie internetowej swojego urzędu pracy. Informacje znajdziemy najczęściej w zakładkach: Programy, Projekty, Bezrobotny/ Aktywizacja Zawodowa lub Usługi Urzędu.

Michalina Domoń/JK

drksnyc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
drksnyc