Bezwarunkowy dochód podstawowy. Co to? Czy zostanie wprowadzony w Polsce?
Od kilku lat w Polsce pojawiają się doniesienia o możliwości wprowadzenia bezwarunkowego dochodu. Przed pandemią pomysł nabrał kształtów - obliczono wysokość hipotetycznego wsparcia, wskazano również pierwsze szczegóły dotyczące wdrożenia eksperymentu. Covid przerwał jednak prace nad nim. Na jakim etapie? Czy jest szansa na wprowadzenie w Polsce BDP?
Dochód bezwarunkowy - zgodnie z założeniami - miał przysługiwać każdemu obywatelowi - bez względu na jego dochody, wiek, stan zdrowia czy miejsce zamieszkania. Mimo że obecnie nie ma doniesień o planowanym jego wprowadzeniu, przed laty nadano mu proponowany kształt.
Bezwarunkowy dochód podstawowy. Kiedy w Polsce? Powstał plan pilotażu programu
O dochodzie bezwarunkowym zrobiło się głośno przed pandemią koronawirusa. Jak przypomina portal Infor.pl, rozwiązanie testowano w kilku europejskich krajach. "W Polsce też trwały przygotowania do eksperymentu, którego wdrożenie warunkowano otrzymaniem odpowiedniego finansowania z Unii Europejskiej" - przypomina serwis. Obliczono również możliwą kwotę wsparcia, a także wyznaczono regiony, w których bezwarunkowy dochód podstawowy miałby zostać eksperymentalnie wprowadzony. Prace nad programem przerwała jednak pandemia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Firmy zwalniają pracowników. Eksperci: to są lokalne dramaty, tragedii na rynku nie ma
Bezwarunkowy dochód podstawowy. W jakiej kwocie?
Założenia dotyczące BDP zakładały, że wsparcie miało przysługiwać w kwocie 1300 złotych. "Jednak kwota 1300 zł była szacowana cztery lata temu, przed pandemią i inflacją - dziś pewnie taki zasiłek powinien wynosić od 1800 zł do 2000 zł" - wylicza natomiast Interia.
Zgodnie z założeniami programu, miał on być testowany w niektórych regionach kraju - tam, gdzie wpływy podatkowe są najniższe. Najbardziej zaangażowanym w prace nad wdrożeniem eksperymentu było województwo warmińsko-mazurskie. Do wprowadzenia bezwarunkowo dochodu jednak nie doszło - obecnie nie ma również informacji o pracach, które miałyby się nad nim toczyć.
Bezwarunkowy dochód podstawowy. Dla kogo? Te kraje przetestowały rozwiązanie
Koncepcja dochodu bezwarunkowego nie jest nowa. W części krajów w przeszłości prowadzono testy dotyczące zapewnienia obywatelom gwarantowanego, podstawowego dochodu. Na krok ten zdecydowały się m.in. Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Kanada czy Finlandia.
Jak opisuje Interia, "w Finlandii 2000 osób otrzymywało 560 euro miesięcznie przez dwa lata, niezależnie od aktywności zawodowej. Uczestnicy eksperymentu, którzy otrzymywali BDP byli nieznacznie bardziej aktywni zawodowo niż grupa kontrolna otrzymująca zwykły zasiłek dla bezrobotnych. Choć ta różnica nie była znacząca, to osoby pobierające BDP lepiej oceniały swoją ogólną sytuację materialną (...)".
Wprowadzenie bezwarunkowego dochodu podstawowego ma swoich zwolenników, jak również przeciwników. Mimo że obecnie w Polsce zawieszono prace nad projektem jego wprowadzenia - nawet w formie testowej - doświadczenia pozostałych krajów dostarczyły informacje na temat systemu opieki społecznej oraz możliwości wsparcia obywateli.