Trwa ładowanie...
dochód
09-09-2013 15:45

Kalisz proponuje bezwarunkowy minimalny dochód podstawowy

Propozycję wprowadzenia bezwarunkowego minimalnego dochodu podstawowego, który otrzymywałby każdy obywatel, przedstawił szef Stowarzyszenia Dom Wszystkich Polska Ryszard Kalisz. - To nie jest inicjatywa populistyczna ani nieprzemyślana - przekonywał.

Kalisz proponuje bezwarunkowy minimalny dochód podstawowyŹródło: PAP/Bartłomiej Zborowski
d373wx3
d373wx3

Kalisz - b. poseł SLD kierujący obecnie stowarzyszeniem DWP - powiedział, że w sprawie ustanowienia takiego dochodu została podjęta Europejska Inicjatywa Obywatelska. - Na podstawie Traktatu z Lizbony zainicjowane zostało przez naszych współpracowników z Niemiec działanie na rzecz obywatelskiej inicjatywy dla ustanowienia minimalnego dochodu gwarantowanego - powiedział polityk. Podkreślił, że on i członkowie DWP zbierają już w tej sprawie podpisy w Polsce i "idzie to bardzo dobrze".

Europejska Inicjatywa Obywatelska umożliwia mieszkańcom UE zgłaszanie propozycji legislacji. Jeśli w ciągu 12 miesięcy zyskają one poparcie co najmniej miliona osób z siedmiu krajów UE, mogą zaowocować nowymi unijnymi decyzjami, strategiami lub przepisami.

Kalisz pytany, ile miałby wynieść w Polsce taki dochód - gdyby został wprowadzony - odparł, że może powiedzieć jedynie szacunkowo, że "musiałby być na poziomie ponad 1000 zł, pewnie między 1000 a 2000". - Na szczęście istnieje Traktat z Lizbony, my takich szacunków we wszystkich krajach UE nie jesteśmy w stanie przeprowadzić. Jak zbierzemy milion podpisów, będzie to musiała zrobić Komisja Europejska i państwa członkowskie, w tym również polski rząd - dodał.

Podczas konferencji padło pytanie, czy dochód dotyczyłby i osób pracujących, i niepracujących oraz skąd państwo miałoby wziąć pieniądze na realizację tej propozycji. Karolina Nadolska ze stowarzyszenia DWP powiedziała, że bezwarunkowy dochód gwarantowany otrzymywaliby wszyscy obywatele i rezydenci danego kraju. Podkreśliła, że byłoby to "minimum, czyli jakaś podstawa gwarantowana".

d373wx3

- Z idei i propozycji ekonomistów, konserwatywnych nawet, wynika, że te pieniądze będą pochodzić z uproszczenia systemu socjalnego i z podwyższenia podatków - oświadczyła. Stwierdziła też, że "podwyższenie podatków to będzie cena, którą wyższa i średnia klasa będzie płaciła za bezpieczne społeczeństwo".

Według Kalisza "to nie musi wcale zwiększać kosztów, a może nawet obniżyć". - W Polsce mamy w tej chwili nawet 600 tys. urzędników. Według naszych symulacji można by o co najmniej 200 tys. zmniejszyć ilość tych urzędników - powiedział. Powtórzył także, że minimalny dochód gwarantowany byłby różny w poszczególnych krajach.

Kalisz poinformował też, że on i członkowie jego stowarzyszenia wezmą udział w sobotniej manifestacji w Berlinie na rzecz wprowadzenia bezwarunkowego dochodu gwarantowanego.

Stowarzyszenie Dom Wszystkich Polska Ryszarda Kalisza to jedna z organizacji, które - obok m.in. Ruchu Palikota i Stronnictwa Demokratycznego - są zaangażowane w inicjatywę Europa Plus. Inicjatywa została stworzona m.in. z myślą o wystawieniu wspólnej centrolewicowej listy w przyszłorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego.

d373wx3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d373wx3