BGK: do polskich firm trafią pieniądze z planu Junckera
Europejski Fundusz Inwestycyjny i Bank Gospodarstwa Krajowego podpisały w środę umowę, dzięki której do polskich firm trafią pierwsze pieniądze z planu Junckera, który ma rozruszać inwestycje w Europie.
29.07.2015 10:55
Jak poinformował w środę Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK)
, transakcja jest wspierana pieniędzmi UE z programu "COSME", którego celem jest podnoszenie konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw.
"Dzięki umowie BGK uzyska regwarancję umożliwiającą wygenerowanie akcji kredytowej wśród małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce na kwotę 1 mld zł w ciągu kolejnych dwóch lat" - zaznaczył bank w informacji prasowej, przekazanej dziennikarzom.
"Firmy otrzymają kredyty bez konieczności zabezpieczania ich majątkiem, dzięki zastosowaniu 80 proc. gwarancji BGK, zabezpieczonej regwarancją Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego (EFI) udzielonej w ramach programu +COSME+. Umowa z EFI umożliwi BGK uruchomienie nowego produktu gwarancyjnego oraz pobudzenie akcji kredytowej na korzystnych warunkach dla około 5000 małych i średnich przedsiębiorstw" - podkreślił BGK.
Bank wyjaśnił, że unijny program "COSME", zarządzany przez Europejski Fundusz Inwestycyjny, otrzymał finansowe wsparcie Komisji Europejskiej (KE).
"Cieszę się z podpisania z BGK pierwszej umowy COSME w ramach Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych. EFSI umożliwi zwiększenie naszego wsparcia dla lokalnych firm oraz pomocy dla przedsiębiorców w uruchamianiu i rozwijaniu ich firm. Jestem przekonana, że praca z BGK, naszym wieloletnim partnerem, wspomoże tysiące polskich przedsiębiorstw z ograniczonym dostępem do finansowania ze względu na brak zabezpieczenia w celu ich wzrostu oraz stworzenia miejsc pracy" - zaznaczyła obecna na środowej uroczystości w BGK wiceprezes Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego Marjut Santoni.
Komisarz ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości oraz małych i średnich przedsiębiorstw, Elżbieta Bieńkowska podkreśliła, że podpisana w środę umowa to efekt zaangażowania KE w pomoc, której celem jest rozwój małych firm. "Poprawiając dostęp do finansowania dla MŚP, wspieramy inwestycje we wzrost i miejsca pracy w Polsce oraz Unii Europejskiej" - dodała.
Wiceminister finansów Artur Radziwiłł ocenił, że "umowa, mająca zapewnić gwarancje na finansowanie dla małych i średnich przedsiębiorstw, stanowi przykład działań, które w praktyczny sposób przyczyniają się do wzrostu konkurencyjności gospodarki i wzrostu poziomu inwestycji". "Funkcjonowanie MŚP ma bowiem kluczowe znaczenie dla kondycji całej gospodarki i jej zdolności do reagowania na pojawiające się wyzwania. Wspólny projekt EFI oraz BGK doskonale wpisuje się także w działania przewidziane w Planie Inwestycyjnym dla Europy przedstawionym przez Komisję Europejską w grudniu ub.r." - zaznaczył.
Jak mówił Radziwiłł, środowa umowa jest "pierwszym projektem realizowanym w Polsce przy wsparciu Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych, który został formalnie ustanowiony na początku lipca br." "Liczymy na to, iż umowa stanowi dopiero początek serii podobnych projektów realizowanych przy wsparciu tego funduszu" - dodał.
Prezes BGK, Dariusz Kacprzyk zauważył, że umowa z EFI to "konsekwencja realizacji strategii BGK w zakresie wsparcia sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce". "+COSME+ uzupełni istniejącą ofertę gwarancyjną BGK, z której w ciągu dwóch lat skorzystało ponad 86 tysięcy małych i średnich firm. Dzięki tej umowie BGK zaoferuje przedsiębiorcom atrakcyjne gwarancje, które będą stanowić zabezpieczenie kredytów obrotowych lub inwestycyjnych. Traktujemy umowę z EFI jako początek wieloletniej współpracy w zakresie działalności gwarancyjnej" - ocenił szef BGK.
Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI) jest częścią grupy Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Jego główną misją jest wspieranie europejskich mikro-, małych oraz średnich przedsiębiorstw poprzez udzielanie im pomocy w dostępie do finansowania.