Trwa ładowanie...
d3bibwk
d3bibwk

BGK i PIR wesprą projekty infrastrukturalne samorządów kwotą 600 mln zł

Warszawa, 08.10.2014 (ISBnews) - Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) i spółka Polskie Inwestycje Rozwojowe (PIR) przeznaczą łącznie 600 mln zł na samorządowe projekty infrastrukturalne w ramach Funduszu Infrastruktury Samorządowej (FIS), podał BGK. Rozpoczęcie działalności FIS planowane jest w I kwartale 2015 roku.
Share
d3bibwk

"Przez ostatnich osiem lat samorządy dokonały bardzo dużego wysiłku inwestycyjnego, co miało konsekwencje dla ich bilansów. Zadaniem Funduszu jest dostarczenie Jednostkom Samorządu Terytorialnego nowego instrumentu współfinansowania ambitnego programu inwestycji infrastrukturalnych realizowanych w ramach nowej perspektywy finansowej" - wyjaśnił wiceprezes PIR Michał Lubieniecki, cytowany w komunikacie.

W odróżnieniu od dotychczasowych form finansowania infrastruktury w ramach programu ?Inwestycje polskie", FIS będzie mógł obejmować akcje i udziały w istniejących spółkach komunalnych. Fundusz powstanie w ramach TFI BGK SA, a portfelem jego aktywów będzie zarządzał PIR, podano również.

Zgodnie ze wstępnymi założeniami, FIS w pojedynczy projekt będzie angażował kapitał na poziomie od 10 mln do 120 mln zł. Fundusz będzie oferował JST finansowanie w dwóch podstawowych typach transakcji. Obejmując poprzez podwyższenie kapitału udziały w samorządowych spółkach (udział mniejszościowy) dostarczy kapitał na realizację wieloletnich inwestycji związanych z modernizacją lub budową nowej infrastruktury. W drugim modelu FIS odkupi, na określony z góry czas, udziały w tych spółkach od JST, uwalniając w ten sposób środki finansowe, które samorząd będzie mógł wykorzystać na realizację zadań własnych.

d3bibwk

"Pomysł utworzenia funduszu infrastrukturalnego dla samorządów był rozważany przez BGK już w 2011 roku, kiedy zaczęliśmy rozbudowywać kompetencje banku w zarządzaniu funduszami inwestycyjnymi. Inwestycje kapitałowe będą uzupełniać naszą ofertę finansowania dłużnego projektów infrastrukturalnych. To bardzo ambitny, skomplikowany i nowatorski projekt, który otworzy samorządom drogę do zmian struktury własnościowej spółek komunalnych" - podkreślił prezes BGK Dariusz Kacprzyk.

Zgodnie z komunikatem, w najbliższych tygodniach rozpoczną się spotkania z samorządami mające na celu dopracowanie szczegółowych zasad działania FIS, tak by jak najlepiej dopasować ofertę funduszu do potrzeb JST.

BGK to jedyny w Polsce bank państwowy. Od początku istnienia wspiera społeczno-gospodarcze programy rządowe oraz programy samorządności lokalnej i rozwoju regionalnego.

Spółka Polskie Inwestycje Rozwojowe S.A. (PIR) powstała w ramach Programu Inwestycje Polskie. Celem Programu jest zapewnienie finansowania długoterminowych i rentownych projektów infrastrukturalnych na terytorium Polski. Misją PIR jest przyczynianie się do wzrostu PKB oraz tworzenie nowych miejsc pracy.

(ISBnews)

d3bibwk

Podziel się opinią

Share
d3bibwk
d3bibwk