Trwa ładowanie...
d1mzxc0

BGK: nawet 74 tys. zł pożyczki na własny biznes (aktl.)

# dochodzą kolejne wypowiedzi z konferencji oraz informacje dot. Programu #
Share
d1mzxc0

03.11. Warszawa (PAP) - Od 17 listopada absolwenci, studenci oraz bezrobotni będą mogli ubiegać się nawet o 74 tys. zł niskooprocentowanej pożyczki na założenie własnego biznesu. W poniedziałek BGK podpisał w tej sprawie umowy z instytucjami pożyczkowymi. Inicjatorem programu jest resort pracy.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował, że pożyczki te będą udzielane w ramach drugiego etapu programu "Pierwszy biznes - wsparcie w starcie". Podkreślał, że w pierwszym etapie tego Programu ze wsparcia skorzystało niemal 100 osób, które otrzymały w sumie prawie 5,3 mln zł. "Kolejne 40 tys. zł otrzymali ci, którzy wnioskowali o stworzenia miejsca pracy dla bezrobotnego" - mówił.

"Cieszę się, że możemy pomóc młodym ludziom w tak konkretny sposób. Młodzi są bardzo przedsiębiorczy, mają nowe, świetne pomysły, a naszą rolą jest te pomysły wspierać" - dodał.

d1mzxc0

Szef resortu pracy wskazał, iż liczy na to, że zainteresowanie wsparciem będzie znacznie większe niż w pierwszym etapie Programu. "To był program pilotażowy, dotyczył tylko trzech województw i mieliśmy też określone środki finansowe. Liczę, że w drugim etapie zainteresowanie wsparciem będzie wielokrotnie większe; kilka lub nawet kilkanaście tysięcy osób w pierwszym roku jego funkcjonowania" - stwierdził.

Kosiniak-Kamysz mówił, że do 2021 r. ministerstwo pracy chce przeznaczyć nawet 0,5 mld zł na rozwój przedsiębiorczości oraz tworzenie warunków dla powstawania nowych miejsc pracy.

Dyrektor zarządzający w Banku Gospodarstwa Krajowego Marek Szczepański poinformował, że o pożyczkę będą mogły się ubiegać osoby bezrobotne zarejestrowane w urzędzie pracy; absolwenci wyższych uczelni, zarówno państwowych jak i prywatnych (od otrzymania dyplomu nie może jednak minąć więcej niż 4 lata); absolwenci szkół średnich (w okresie 4 lat od otrzymania dyplomu), a także studenci ostatniego roku studiów.

Wskazał, że okres spłaty takiej pożyczki ma wynosić 7 lat, z możliwością karencji na 1 rok. Dodał, że oprocentowanie pożyczki wyniesie 0,56 proc. w skali roku.

d1mzxc0

Aby otrzymać pożyczkę, trzeba będzie skontaktować się z pośrednikiem finansowym obsługującym Program w danym województwie. Lista pośredników dostępna jest na stronie internetowej: www.bgk.pl/pierwszy-biznes.

Szczepański wskazał, że osoby, które otrzymają pożyczkę, będą mogły skorzystać z bezpłatnego doradztwa i szkolenia dotyczącego zakładania działalności gospodarczej, form opodatkowania, a także prowadzenia księgowości.

Podkreślił też, że w ramach Programu możliwe będzie uzyskanie pożyczki uzupełniającej na utworzenie miejsca pracy dla osoby bezrobotnej, w tym skierowanej przez Powiatowy Urząd Pracy.

Wysokość pożyczki uzupełniającej może sięgnąć 22 tys. zł. Jeśli pracodawca utrzyma przez rok stanowisko utworzone dla osoby bezrobotnej, która została skierowana przez urząd pracy, będzie mógł wnioskować o umorzenie pozostającego do spłaty kapitału pożyczki uzupełniającej.

d1mzxc0

Podziel się opinią

Share
d1mzxc0
d1mzxc0