Trwa ładowanie...
d1oqp8v

BGK sprzedał obligacje infrastrukturalne za 600 mln zł

Bank Gospodarstwa Krajowego wyemitował we wtorek pierwszą serię obligacji infrastrukturalnych, z których dochód zostanie przekazany na budowę i remonty dróg. Wartość emisji wyniosła 600 mln zł, ale inwestorzy chcieli objąć papiery za ponad 2 mld zł - poinformowała rzecznik prasowa Banku Gospodarstwa Krajowego Ewa Balicka-Sawiak.
Share
BGK sprzedał obligacje infrastrukturalne za 600 mln zł
Źródło: Jupiterimages
d1oqp8v

Dochód z emisji zasili Krajowy Fundusz Drogowy. Z informacji BGK wynika, że oprocentowanie trzyletnich obligacji infrastrukturalnych, jest zmienne.

_ Zgodnie z informacją od agenta emisji, inwestorzy zgłosili popyt na łączną kwotę przeszło 2 mld zł, co oznacza, że zainteresowanie nabyciem papierów emitowanych przez BGK było trzykrotnie wyższe od zakładanego _ - powiedziała Balicka-Sawiak.

Jej zdaniem marża dla emitowanych obligacji została ustalona na bardzo niskim poziomie - wyniosła 0,88 proc. Dodała, że następna emisja planowana jest na październik 2009 r., a w sumie BGK chce uzyskać ze sprzedaży obligacji na rzecz KFD jeszcze 7 mld 250 mln zł.

d1oqp8v

Z informacji banku wynika, że wszystkie emitowane w ramach programu obligacje mają pełną gwarancję Skarbu Państwa. Zdaniem Balickiej-Sawiak wtorkowa emisja obligacji infrastrukturalnych jest pierwszym tego typu programem emisyjnym wprowadzonym na polski rynek kapitałowy.

Z informacji BGK wynika też, że sprzedaż papierów odbywa się poprzez propozycję nabycia, skierowaną do wybranych adresatów. Zgodnie z Planem finansowym KFD na 2009 r., łączne wydatki funduszu na ten rok mają wynieść 16,5 mld zł, w tym 14,3 mld zł na finansowanie inwestycji, odnowy i utrzymania dróg. Wielkość emisji obligacji BGK na rzecz KFD ustalono na poziomie 7,85 mld zł.

Podpisana pod koniec lipca umowa BGK z Bankiem Handlowym oraz Domem Maklerskim Banku Handlowego dotyczy emisji obligacji na kwotę 600 mln zł, jednak przewiduje możliwość elastycznego zwiększenia jego wartości.

BGK zapewnia, że parametry obligacji emitowanych w ramach wskazanej kwoty, tj. zapadalność obligacji, rodzaj oprocentowania, wielkość serii będą dopasowane do sytuacji Krajowego Funduszu Drogowego i aktualnych warunków rynkowych. Ponadto dystrybucja obligacji może odbywać się zarówno w formie indywidualnych propozycji nabycia, jak i w formie oferty publicznej.

d1oqp8v

Podziel się opinią

Share
d1oqp8v
d1oqp8v