Trwa ładowanie...
d3mnxj0
unia

BGK wypłacił 185 mln zł wnioskodawcom programów unijnych

Bank Gospodarstwa Krajowego wypłacił w styczniu wnioskodawcom programów unijnych około 185 mln zł - poinformował w poniedziałek rzecznik banku Piotr Stalęga. Od początku roku BGK zrealizował ok. 1,3 tys. zleceń wypłaty.
Share
BGK wypłacił 185 mln zł wnioskodawcom programów unijnych
Źródło: AFP
d3mnxj0

Od początku roku obowiązuje nowy sposób przekazywania wnioskodawcom pieniędzy z programów unijnych. Do tej pory przechodziły one przez rachunki wielu instytucji, które nimi zarządzały lub pośredniczyły w ich przekazywaniu. Do 1 stycznia środki europejskie były częścią budżetu państwa, teraz są z niego wyodrębnione. Zgodnie z ustawą o finansach publicznych pieniądze wypłaca teraz BGK.

Wypłaty zostały uruchomione w połowie stycznia. Jak poinformował w poniedziałek Bank, w styczniu zrealizował 1292 zlecenia i wypłacił w czterech transzach środki europejskie na łączną kwotę 184 mln 478 tys. 959,7 zł. Na portalu internetowym umożliwiającym składanie zleceń zarejestrowało się do tej pory prawie 2 tys. użytkowników z 205 instytucji.

Na lata 2007-2013 Bruksela przyznała Polsce ponad 67 mld euro. Największym programem unijnym jest program operacyjny Infrastruktura i Środowisko - na realizację dużych inwestycji infrastrukturalnych z budżetem 27,9 mld euro. Pozostałe to m.in. Kapitał Ludzki (9,7 mld euro), Innowacyjna Gospodarka (8,3 mld euro) i Rozwój Polski Wschodniej (2,3 mld euro). Pieniądze te mogą być wydawane do 2015 roku.

d3mnxj0

Podziel się opinią

Share
d3mnxj0
d3mnxj0