BGŻ BNP Paribas: Zbiory zbóż podstawowych będą niższe o 10‑15% w 2015 r.

Warszawa, 20.08.2015 (ISBnews) - Zbiory zbóż podstawowych w Polsce będą niższe nawet o 10-15% r/r, a zbiory kukurydzy mogą zmniejszyć się o 30% w porównaniu do ubiegłego roku, wynika z szacunków Banku BGŻ BNP Paribas.

20.08.2015 15:06

"Na podstawie dotychczasowych zbiorów oraz z informacji uzyskanych od wybranych producentów, Bank BGŻ BNP Paribas szacuje, że największe straty mogą wystąpić zwłaszcza w uprawach kukurydzy (do 30%), zbóż jarych i rzepaku (ok. 10-15%) oraz w użytkach zielonych (ok. 40%)" - czytamy w komunikacie.

Według banku, istotnie ucierpieć mogą także niektóre uprawy warzywne (cebula, kalafior, marchew i ziemniaki), a wśród owoców maliny. W mniejszym stopniu zaś straty dotyczyć będą owoców z drzew (jabłka) - jednak te dane będą znane dopiero po zbiorach. Dodatkowo, konsekwencją niekorzystnych warunków atmosferycznych jest również zwiększone zagrożenie pożarowe oraz niebezpieczeństwo przesunięcia w czasie jesiennych prac polowych, zwłaszcza na glebach ciężkich i gliniastych.

"Bank BGŻ BNP Paribas uważnie obserwuje rozwój wydarzeń i na bieżąco monitoruje wyniki żniw oraz notowania na rynkach żywnościowych. Jako lider w finansowaniu agrobiznesu jesteśmy przygotowani na różne scenariusze" - powiedział członek zarządu banku odpowiedzialny za obszar MŚP i Agro Bartosz Urbaniak, cytowany w komunikacie.

Dodał, że w zależności od rozwoju sytuacji będą podejmowane odpowiednie działania, zarówno na szczeblu systemowym, jak i podczas indywidualnych rozmów z rolnikami.

"Działania, jakie możemy zaoferować, mogą obejmować m.in. zmiany w harmonogramie spłat, w tym np. prolongaty. Dzięki współpracy z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) bank posiada w ofercie kredyty na warunkach preferencyjnych oraz dysponuje wystarczającym limitem na ich udzielanie. Spośród tych kredytów pomocna może okazać się nasza oferta linii klęskowych, dostępna po ogłoszeniu klęski oraz wydaniu odpowiedniej decyzji przez rząd i przyznaniu specjalnego limitu przez ARiMR. Już teraz jesteśmy gotowi do rozmów z naszymi klientami" - dodał Urbaniak.

Podobna sytuacja pogodowa występuje w dużej części Europy. Poziom dochodowości rolnictwa zależy zarówno od wysokości plonów, jak i osiąganych cen płodów, które w przypadku spadku produkcji mogą rosnąć. Ostateczne straty będzie można oszacować na podstawie danych o zbiorach z rynków światowych, które mają największy wpływ na kształt cen, podał również bank.

Według przedstawionych w końcu lipca br. szacunków Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), zbiory zbóż podstawowych oraz mieszanek zbożowych mogą wynieść w tym roku 25,9-26,6 mln ton, co oznaczałoby spadek o 3-5% wobec ubiegłorocznego poziomu.

(ISBnews)

Źródło artykułu:ISBnews
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)