Trwa ładowanie...
d2rfzr9

Białoruś: Gazprom chce coraz więcej

Rosyjski monopolista gazowy Gazprom zagroził białoruskim władzom sądem i wstrzymaniem dostaw błękitnego paliwa. Rosjanie domagają się spłaty zadłużenia, które wynosi 244 mln USD.

d2rfzr9
d2rfzr9

Jeszcze tydzień temu Gazprom chciał 230 mln USD bez odsetek i kar umownych. Kilka dni później zadłużenie Białorusi wobec rosyjskiego dostawcy gazu wzrosło o prawie dwa miliony dodano bowiem odsetki za pierwsze cztery miesiące 2009 r. oraz kary za przyjęcie mniejszej niż zakontraktowana ilości błękitnego paliwa. Dziś żądania wzrosły o kolejne 12 mln USD.

Szef Gazpromu Aleksiej Miller zapowiedział, że jeśli do lipca pieniądze nie wpłyną na rachunek jego firmy, oprócz procesu sądowego może ona podjąć ostateczne środki przewidywane umową czyli odciąć Białoruś od dostaw rosyjskiego gazu.

Mińsk twierdzi, że nie ma żadnych długów związanych z dostawami gazu. Moskwa natomiast upiera się, że Białoruś źle odczytała umowę i zamiast płacić 210 USD za tysiąc metrów sześciennych błękitnego paliwa płaciła tak zwaną stawkę średnią - roczną czyli 150 USD.

Zdaniem niezależnych ekspertów, to kolejna odsłona konfliktu rosyjsko - białoruskiego, w którym Moskwa chce ukarać Mińsk za zbyt intensywną współpracę z Unią Europejską i nieuznanie niepodległości Abchazji i Osetii Południowej.

d2rfzr9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2rfzr9