Białoruś znosi ograniczenia w kształtowaniu kursu rubla

Białoruski Bank Narodowy zniesie ograniczenia w kształtowaniu kursu rubla na rynku międzybankowym i wkrótce przeprowadzi na giełdzie walutowej alternatywną transakcję kupna-sprzedaży walut, by określić wartość rynkową rubla - poinformował we wtorek wiceszef banku Mikoła Łuzhin.

- Od dnia dzisiejszego anulowane są ograniczenia w kształtowaniu kursu rubla przy realizacji transakcji kupna-sprzedaży zagranicznej waluty między bankami a podmiotami gospodarczymi - oznajmił Łuzhin. Dodał, że w następnym tygodniu giełda walutowa przeprowadzi pierwsze alternatywne transakcje w celu określenia, na podstawie popytu i podaży, kursu białoruskiego rubla.

Zdaniem byłego szefa Banku Narodowego Stanisława Bahdankiewicza krok ten oznacza wprowadzenie dwóch oficjalnych kursów rubla. Utrzymany zostaje dotychczasowy kurs rubla w sferze usług pierwszego rzędu i w punktach wymiany, gdzie dewizy kupują osoby fizyczne. Płynny kurs rynkowy kształtowany na podstawie popytu i podaży będzie dotyczyć podmiotów gospodarczych, które kupują towary - ocenia Bahdankiewicz, jeden z liderów opozycyjnej Zjednoczonej Partii Obywatelskiej, w komentarzu na stronie internetowej partii.

Wcześniej już białoruski bank centralny pozwolił na odchylenia w sektorze międzybankowym do 10 proc. od oficjalnego kursu rubla, co jednak nie ożywiło rynku.

Białoruś boryka się z rosnącym deficytem handlowym i spadkiem rezerw walutowych. Jednocześnie, władze wielokrotnie podkreślały w ostatnich miesiącach, że nie przeprowadzą dewaluacji rubla. Zwykli obywatele, w obawie przed dewaluacją, od miesięcy wykupują dewizy w punktach wymiany, a bank centralny wprowadził szereg ograniczeń na rynku walutowym, które dotknęły przede wszystkim importerów towarów.

Oficjalny kurs białoruskiej waluty to 3060 rubli (ok. 3 złotych) za dolara. Bank centralny pozwala na wahania maksymalnie o 2 proc. przy kupnie dolara w kantorach. Na rynku międzybankowym kurs wynosi 4300 rubli (ok. 4,3 złotego) za dolara, a więc aż 40 proc. powyżej oficjalnego kursu.

Według ocen Międzynarodowego Funduszu Walutowego oficjalna wartość białoruskiej waluty wobec dolara jest zawyżona o 15 proc. - podaje internetowa gazeta "Biełorusskije Nowosti".

Z Mińska Anna Wróbel

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)