Białystok: 100 ha gruntów pod inwestycje na lotnisku Krywlany
Gmina Białystok przeznaczy pod nowe inwestycje około 100 hektarów gruntów na lotnisku Krywlany. Będą tam mogły działać firmy inwestujące w nowoczesne technologie, może również powstać hala widowiskowo-sportowa - poinformował w środę na konferencji prasowej w Białymstoku prezydent miasta Tadeusz Truskolaski.
05.08.2009 | aktual.: 05.08.2009 18:52
W Krywlanach nadal będzie funkcjonować lotnisko, z którego korzysta aeroklub, straż graniczna i policja, ale na mniejszej powierzchni - 105,5 hektara, a nie jak obecnie - 205,5 ha.
We wtorek, po wielu miesiącach negocjacji, władze miasta i Aeroklubu Białostockiego wynegocjowały projekt umowy w sprawie dzierżawy gruntów w Krywlanach. 100 hektarów z terenów zajmowanych przez lotnisko przejdzie w zarząd gminy, a reszta na 31 lat ma być oddana w dzierżawę Aeroklubowi. Jak poinformował wiceprezydent miasta Michał Wierzbicki, umowa miałaby obowiązywać od listopada br. Zgodę w tej sprawie muszą wydać jeszcze białostoccy radni. Sprawa ma stanąć na sesji Rady Miejskiej Białegostoku we wrześniu.
Tereny użytkowane przez lotnisko należą do miasta; umowy dzierżawy, zawarte kilka lat temu, przestały obowiązywać w 2007 roku. Lotnisko użytkowało teren bez żadnego tytułu prawnego - przypomniał Wierzbicki. Miasto chciało odzyskać grunty, na co nie zgadzał się Aeroklub.
100 hektarów gruntów może być przeznaczone m.in. na poszerzenie białostockiej podstrefy Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (SSSE) - powiedział Truskolaski. Pierwotnie miał się tam mieścić Białostocki Park Naukowo-Technologiczny, ale ze względu na niejasności dotyczące użytkowania tego gruntu i przedłużające się rozmowy z Aeroklubem, park ma być ulokowany w innym miejscu, w sąsiedztwie SSSE.
Szczegóły nowych inwestycji określi plan zagospodarowania przestrzennego, nad którym prace już się zaczynają. Jak mówił prezydent, wykluczono budownictwo mieszkaniowe. Preferowane mają być inwestycje w nowe technologie.
Władze województwa brały pod uwagę przeniesienie lotniska sportowego do Sanik, gdyby były tym zainteresowane władze Białegostoku. Truskolaski zapewnił jednak w środę, że taki port pozostanie w Krywlanach. W Sanikach w gminie Tykocin ma powstać natomiast podlaskie lotnisko regionalne.
Jak mówił we wtorek PAP wicemarszałek województwa podlaskiego Bogusław Dębski, we wrześniu samorząd województwa chce złożyć do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska wniosek o wydanie decyzji środowiskowej ws. budowy lotniska w Sanikach. Trwają przygotowania do negocjacji z właścicielami gruntów, gdzie ma być zlokalizowane lotnisko. Inwestycja ma kosztować około 500 mln zł.