Trwa ładowanie...
dg2c0g4
dg2c0g4
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Białystok/ 6,5 mln zł na rozwój ekonomii społecznej

6,5 mln zł z UE na rozwój ekonomii społecznej otrzymał projekt Ośrodka Wspierania Organizacji Pozarządowych z Białegostoku. Dzięki niemu, osoby bezrobotne i niepełnosprawne będą mogły otrzymać dotacje na założenie przedsiębiorstwa społecznego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
dg2c0g4

Trzyletni projekt "Białostocki Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej" otrzymał unijne dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego (RPOWP) na lata 2014-2020. Będzie on realizowany przez Ośrodek Wspierania Organizacji Pozarządowych z Białegostoku i miejscową Fundację Forum Inicjatyw Rozwojowych.

Białostocki ośrodek swoim działaniem obejmie miasto Białystok i powiat białostocki, a wsparcie będą mogły otrzymać przede wszystkich osoby bezrobotne, niepełnosprawne i korzystające ze świadczeń pomocy społecznej. W projekcie mogą brać też udział już istniejące przedsiębiorstwa społeczne i lokalne firmy.

Jak mówił wicewojewoda podlaski Maciej Żywno we wtorek na konferencji prasowej, w regionalnym programie operacyjnym znajdują się środki na wsparcie nie tylko projektów "twardych" i "tradycyjnych przedsiębiorców", ale też na wsparcie przedsiębiorców, którzy potrafią połączyć działalność gospodarczą z celami społecznymi. Do rozwoju takich przedsiębiorców - jak zauważył - potrzebne są właśnie ośrodki, jak ten białostocki, które będą wspierać rozwój ekonomii społecznej poprzez inkubację pomysłów, dotacje czy szkolenia.

dg2c0g4

Krzysztof Leończuk z Ośrodka Wspierania Organizacji Pozarządowych (OWOP) mówił, że dotacje będzie można zdobyć na utworzenie nowych spółdzielni socjalnych. Takich spółdzielni będzie mogło powstać ok. 20, a każda z nich ma otrzymać blisko 150 tys. zł dotacji. Pieniądze będą też przeznaczone na rozwój już istniejących przedsiębiorstw społecznych, które zatrudnią nowych pracowników. W sumie w ramach projektu będzie mogło powstać ponad 130 nowych miejsc pracy.

W ramach działania na rozwój ekonomii społecznej z RPOWP do podziału było ponad 20 mln zł. Oprócz ośrodka w Białymstoku, podobne projekty będą realizowane także w Łomży i Suwałkach.

W czwartek ruszy też nabór wniosków w konkursie na działania aktywnej integracji, w którym do podziału jest 30 mln zł. Jak powiedziała dyrektorka departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku Elżbieta Romańczuk, to wsparcie dla podmiotów ekonomii społecznej oraz instytucji działających na rzecz integracji społecznej, m.in. na uruchomienie programów na rzecz integracji i aktywizacji osób zagrożonych wykluczeniem społecznym lub ubóstwem. Nabór wniosków potrwa do 12 kwietnia.

dg2c0g4

Podziel się opinią

Share
dg2c0g4
dg2c0g4