Trwa ładowanie...
d2kicsu
d2kicsu

Bibby MSP Index: Co ósma firma odczuła już efekt wprowadzenia podatku bankowego

Warszawa, 21.04.2016 (ISBnews) - Co ósma firma z sektora MSP odczuła już efekt wprowadzenia podatku bankowego, jednak oceniając aktualne zmiany fiskalne, przedsiębiorcy podkreślają częściej swoje obawy względem podatku handlowego - prawdopodobnie dlatego, że wciąż jeszcze nieznane są jego szczegóły, podało Bibby Financial Services.
Share
d2kicsu

Respondenci wskazywali najczęściej na wyższe marże za produkty kredytowe oraz wyższe oprocentowanie kredytu inwestycyjnego. Jednak skala tych niedogodności jest stosunkowo mała, co pozwala przypuszczać, że koszty wprowadzonego podatku nie zostały przez banki przerzucone wyłącznie na klientów firmowych.

Przedsiębiorcy badani w ramach Bibby MSP Index bardziej niż podatku bankowego obawiają się wprowadzenia podatku handlowego, który wciąż jest niewiadomą. Blisko 30% przedsiębiorców uważa, że podatek ten wpłynie pośrednio na ich działalność. Co piąty przedsiębiorca obawia się, że zmiana dotknie go bezpośrednio i już spodziewa się, że będzie zmuszony renegocjować warunki finansowe i terminy płatności ze swoimi dostawcami.

"Polscy mali i średni przedsiębiorcy uodpornili się na dużą zmienność panującą w otoczeniu fiskalnym. Wiedzą też, że finansowanie można pozyskać nie tylko w bankach, ale również w innych instytucjach, w tym u faktorów. To daje im większą elastyczność" - powiedział dyrektor generalny Bibby Financial Services Jerzy Dąbrowski, cytowany w komunikacie.

d2kicsu

Przedstawiciele małych i średnich firm pytani o to, jak zamierzają przeciwdziałać wyższym kosztom finansowania, najczęściej twierdzą, że będą poszukiwać oszczędności w kosztach własnej działalności. Wielu jednak jeszcze nie wie, jak zmierzyć się z tym problemem. Blisko 50% badanych nie zastanawia się nad tym, czy w przyszłości koszty pozyskania środków finansowych na inwestycje będą wyższe. Obawy takie zgłasza zaledwie 15%, a 36% jest zdecydowanymi optymistami.

Pomiar 11 fali badania Bibby MSP Index został przeprowadzony w marcu 2016 roku na reprezentatywnej, ogólnopolskiej próbie małych i średnich firm. Badaniem objęto firmy zatrudniające od 10 do 249 osób (pomiar nie obejmuje firm mikro, zatrudniających do 9 osób). Respondentami są osoby na stanowiskach decyzyjnych: właściciel, dyrektor, prezes, główny księgowy.

(ISBnews)

d2kicsu

Podziel się opinią

Share
d2kicsu
d2kicsu