Trwa ładowanie...
d3iv7dx
01-06-2015 09:00

BIEC: WRP lekko w górę, umiarkowana poprawa na rynku pracy

Warszawa, 01.06.2015 (ISBnews) - Wskaźnik Rynku Pracy (WRP), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach w wielkości bezrobocia wzrósł o 0,2 pkt w stosunku do poprzedniego miesiąca i wynosi obecnie 81,9 pkt, podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) w raporcie. Analitycy zwracają uwagę, że zmiany obserwowane obecnie na rynku pracy w dużym stopniu wspierane są czynnikami sezonowymi.

d3iv7dx
d3iv7dx

"Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach w wielkości bezrobocia w maju br., podobnie jak przed miesiącem, nieznacznie wzrósł. Zarówno obecnie jak i w kwietniu br. skala zmian była niewielka. Od początku roku wartości wskaźnika nie zmieniły się istotnie zaś dynamiczny jego spadek, trwający niemal bez przerwy od sierpnia 2013 roku, w ostatnich miesiącach nieco wyhamował" - podało BIEC.

Spośród składowych Wskaźnika Rynku Pracy, sześć oddziałuje obecnie w kierunku spadku jego wartości, a tym samym zapowiada poprawę na rynku pracy. Dwie zmienne - liczba nowych bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy oraz średni tygodniowy czas pracy - oddziałują w kierunku jego wzrostu, a tym samym wyższej stopy bezrobocia. W ostatnich miesiącach oddziaływanie tych zmiennych, które prognozują pogorszenie sytuacji na rynku pracy przybrało na sile, zaś osłabło działanie czynników wspierających spadek stopy bezrobocia.

Dane raportowane przez GUS wskazują na wzrost liczby bezrobotnych, którzy w kwietniu br. wyrejestrowali się z zasobu bezrobotnych z tytułu podjęcia zatrudnienia. Jednak po wyeliminowaniu działania czynników sezonowych liczba bezrobotnych, którzy znaleźli pracę w I kwartale br. jest na poziomie zbliżonym do tego odnotowanego w analogicznym okresie roku ubiegłego, podkreślają analitycy.

O powściągliwości w kreowaniu nowych miejsc pracy świadczą dane nt. liczby ofert pracy trafiających do rejonowych urzędów pracy. Po dość istotnych wahaniach odnotowanych w I kwartale br., ich ilość niemal nie zmieniła się w ostatnim miesiącu. W kwietniu br. do urzędów pracy wpłynęło niespełna 1 tys. więcej ofert pracy niż w poprzednim miesiącu.

d3iv7dx

Jak podaje BIEC, trzeci miesiąc z rzędu wzrasta liczba bezrobotnych rejestrujących się w urzędach pracy. Abstrahując od krótkookresowych - miesięcznych wahań liczba nowych bezrobotnych w ciągu ostatniego roku nie zmieniła się istotnie i pozostaje na poziomie zbliżonym do tej sprzed roku.

"Średni tygodniowy czas pracy w I kwartale br. spadł o 24 minuty w porównaniu do średniej z IV kwartału ubiegłego roku, i wyniósł nieco ponad 40h. Zmiany te mogą częściowo kompensować wzrost średniego czasu pracy (o 20 minut) odnotowanego w IV kwartale ubiegłego roku. Dane historyczne wskazują, iż w gospodarce rezerwy siły roboczej występują nawet do poziomu 42h średniego tygodniowego czasu pracy. Dopiero później może nastąpić istotny wzrost zatrudnienia, a w konsekwencji spadek stopy bezrobocia" - podkreśla BIEC.

(ISBnews)

d3iv7dx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3iv7dx