Trwa ładowanie...
d2bch8z

BIEC :Wskaźnik Przyszłej Inflacji w IV w górę, CPI może zacząć rosnąć jesienią

Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych, w kwietniu wzrósł o 0,8 pkt. w ujęciu miesięcznym - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Zdaniem BIEC wzrostu inflacji można się spodziewać jesienią.
Share
d2bch8z

Był to piąty z kolei miesiąc wzrostu wskaźnika.

"Tym samym, w gospodarce wraz z postępującym ożywieniem, pojawiają coraz bardziej sprzyjające warunki do wzrostu cen. Biorąc pod uwagę wyprzedzenia wskaźnika rzędu 8-10 miesięcy w stosunku do CPI, wyższych od dotychczasowych poziomów inflacji można spodziewać się jesienią tego roku" - napisano w raporcie BIEC.

Spośród dziewięciu składowych wskaźnika w ostatnim miesiącu dwie działały w kierunku spadku inflacji, a siedem w kierunku jej wzrostu.

"Wśród składowych działających w kierunku szybszego wzrostu cen w ostatnich miesiącach przeważają te, które decydują o kosztach funkcjonowania przedsiębiorstw" - napisano w komunikacie.

"Spośród składowych, które działały w kierunku wyższej inflacji największy wzrost odnotowano w przypadku cen usług świadczonych na rzecz przedsiębiorstw" - dodano.

d2bch8z

Podziel się opinią

Share
d2bch8z
d2bch8z