Trwa ładowanie...
d1nn8gs

BIEC: WWK spadł o 0,6 pkt m/m w IX, utrzymanie tempa wzrostu PKB może być trudne

Warszawa, 27.09.2016 (ISBnews) - Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce, we wrześniu spadł o 0,6 pkt wobec poprzedniego miesiąca, podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) w raporcie.

Share
d1nn8gs

"Od blisko roku wskaźnik nie zmienił istotnie swojej wartości, co jeszcze przed miesiącem wskazywało na stabilizację rocznego tempa wzrostu w okolicach 3%. Obecny spadek, choć na razie niewielki i jednorazowy, może zapowiadać trudności z utrzymaniem dotychczas osiągniętego tempa rozwoju. Największą bolączką gospodarki jest utrzymująca się od początku bieżącego roku ujemna dynamika inwestycji. Na odwrócenie tej niekorzystnej tendencji jak na razie nic nie wskazuje. Badania zamierzeń inwestycyjnych przedsiębiorstw sektora przetwórczego wskazują na ich dalsze ograniczanie w perspektywie najbliższego roku" - czytamy w raporcie.

Spośród ośmiu składowych wskaźnika we wrześniu br. trzy wzrosły w stosunku do wartości sprzed miesiąca, cztery uległy pogorszeniu, czytamy dalej.

Po raz kolejny osłabło tempo napływu nowych zamówień do sektora przetwórstwa przemysłowego, zarówno w przypadku zamówień eksportowych, jak i wewnętrznych. Biuro podkreśla, że produktywność sektora przetwórczego pogarsza się od początku roku. i wobec grudnia ub. roku spadła o ok. 11%. Pomimo spadku zamówień, nieco gorszej sytuacji finansowej oraz pogarszającej się wydajności pracy, przedsiębiorcy nie tracą optymizmu.

d1nn8gs

Jeśli chodzi o układ branżowy, najwyższy spadek zamówień odczuwają przedstawiciele przemysłu tekstylnego i producenci odzieży, natomiast przemysł chemiczny dobrze sobie radzi lecz gorzej niż rok temu.

Eksperci wskazują, że nastroje menedżerów przedsiębiorstw dotyczące rozwoju ogólnej sytuacji gospodarczej nie zmieniają się od ponad dwóch lat. Połowa spośród badanych spodziewa się poprawy ogólnej sytuacji w gospodarce, zaś druga połowa jej pogorszenia.

(ISBnews)

d1nn8gs

Podziel się opinią

Share
d1nn8gs
d1nn8gs