BIEC:WWK wzrósł o 0,5 pkt, umiarkowany optymizm dotyczący dynamiki wzrostu PKB
Warszawa, 27.05.2015 (ISBnews) - Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce, w maju br. wzrósł o 0,5 pkt m/m do 158,0 pkt, podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) w raporcie.
"Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce w maju br. wzrósł o 0,5 punktu. Znaczący wzrost wskaźnika ze stycznia br. okazał się zjawiskiem krótkookresowym. Kolejne miesiące przyniosły powrót gospodarki na ścieżkę umiarkowanego wzrostu" - czytamy w raporcie.
Spośród ośmiu składowych wskaźnika w tym miesiącu pięć działało w kierunku jego wzrostu, zaś trzy w kierunku spadku.
"Również sygnały płynące z otoczenia naszej gospodarki wskazują na umiarkowany optymizm co do przyszłego tempa wzrostu. Przyspieszenie gospodarcze w krajach rozwiniętych, w tym w Europie może być zagrożone ze względu na wyraźne spowolnienie gospodarki chińskiej. Dla Europy jest ona drugim największym importerem. Ograniczenie 10-cio procentowego tempa wzrostu Chin do niespełna 7 proc. w skali roku i wyraźne zmniejszenie dynamik inwestycji nie może pozostać bez wpływu na czołowe gospodarki europejskie, w tym również i Polskę" - podał BIEC
Od jesieni ub. roku utrzymuje się pozytywna tendencja w napływie nowych zamówień w przedsiębiorstwach sektora przetwórczego. W tym czasie rosły zarówno zamówienia realizowane na rynek krajowy jak również eksportowe.
"Ostatni miesiąc przyniósł nieznacznie wyższą dynamikę napływu zamówień od odbiorców krajowych. Spośród 22 branż jedynie w trzech obserwowana jest przewaga tych firm, które odnotowują spadek zamówień. Do tej grupy należą przede wszystkim branża odzieżowa, w której dekoniunktura jest najsilniejsza i trwa najdłużej oraz przemysł farmaceutyczny i skórzany. W tym ostatnim spadek zamówień ma charakter wyłącznie sezonowy" - podał BIEC.
"Zwiększające się systematycznie zamówienia oraz wzrost produkcji sprzedanej przemysłu w marcu br. spowodowały zmniejszenie zapasów wyrobów gotowych w magazynach przedsiębiorstw. Stwarza to szansę na podtrzymanie w najbliższych miesiącach skali wielkości produkcji nawet w sytuacji okresowego zmniejszenia tempa napływu nowych zamówień" - podkreśla Biuro.
W ostatnich dwóch miesiącach przedsiębiorstwa sygnalizowały poprawę sytuacji finansowej.
"W dłuższym okresie mamy raczej do czynienia z utrzymaniem finansowego status quo osiągniętego na początku ubiegłego roku. Utrzymująca się od blisko 2,5 roku deflacja cen producentów utrudnia poprawę wyników finansowych w firmach. Choć firmy starają się obniżać koszty produkcji i zarządu, kupują surowce i kontraktują usługi po niższych cenach, to jednak w warunkach spadających cen, trudno im realizować zakładaną wcześniej marżę i poprawiać wynik finansowy" - czytamy w raporcie.
"W rezultacie oceny ogólnej sytuacji w firmach nie poprawiają się znacznie. Co prawda w ostatnim miesiącu zwiększył się odsetek tych menedżerów, którzy dostrzegają pozytywne zmiany, jednak w dłuższym okresie - w ciągu ostatniego roku - sytuacja nie uległa zasadniczej zmianie" - podsumowuje BIEC.
(ISBnews)