WP

Biedronka wycofuje mrożonki. To już kolejna sieć. Ryzyko wystąpienia groźnej bakterii

Właściciel sieci Biedronka poinformował we wtorek o wycofaniu ze sprzedaży dwóch rodzajów mrożonek warzywnych. Wycofanie ma być jedynie "prewencyjne", związane z potencjalnym ryzykiem wystąpienia bakterii Listeria monocytogenes. Nie jest jednak łatwo znaleźć komunikat dotyczący produktów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jeden z produktów, który został wycofany ze sprzedaży w Biedronce.
Jeden z produktów, który został wycofany ze sprzedaży w Biedronce. (East News/Biedronka)
WP

Z komunikatu zamieszonego na stronie Biedronka.pl wynika, że groźne dla zdrowia bakterie mogą znajdować się w dwóch rodzajach mrożonek wyprodukowanych przez Greenyard Frozen Poland.

Chodzi o "Warzywa na patelnię Mroźna Kraina 750 g" o numerze EAN 5901828001475 oraz o "Warzywa na patelnię po włosku 450 g" o numerze EAN 5903154542622. Oba produkty z datą przydatności do 06.2020.

Bakteria Listeria monocytogenes jest niebezpieczna zwłaszcza dla kobiet w ciąży, osób starszych czy tych, którzy mają problemy z układem immunologicznym. Jest odporna na ogrzewanie do 60 st. C.

WP

Szacuje się, że tylko w Stanach Zjednoczonych bakteria jest odpowiedzialna za 500 zgonów rocznie. Przez to może być nawet bardziej groźna dla zdrowia niż salmonella.

Wideo: listerioza – objawy i leczenie:

"Nasza decyzja jest podyktowana dbałością o najwyższe standardy bezpieczeństwa produktów i ma na celu wyeliminowanie nawet znikomego ryzyka spożycia składnika mogącego mieć wpływ na zdrowie konsumentów, jeśli produkt nie został przygotowany według instrukcji podanych na opakowaniu przez producenta" - czytamy w komunikacie Greenyard Frozen Polska zamieszczonym na stronie biedronka.pl.

WP

Producent prosi, by osoby, które kupiły te mrożonki, "zniszczyły lub zwróciły je do punktu sprzedaży, w którym zostały nabyte". "Podkreślamy, że badania kontrolne ww. produktów nie wykazały żadnych nieprawidłowości" - zaznacza producent.

Problem w mrożonkach Greenyard Frozen Polska

Początkowo prewencyjne wycofanie z handlu mrożonek wyprodukowanych przez Greenyard Frozen Polska dotyczyło produktów sprzedawanych pod marką d’aucy. O możliwej obecności w nich bakterii Listeria monocytogenes ostrzegł Główny Inspektor Sanitarny.

WP

W kolejnych aktualizacjach komunikatu GIS informowano, że produkowane przez tę firmę mrożonki są wycofywane przez Makro Cash and Carry, a potem także przez sieci Dino i Tesco.

Teraz okazało się, że problem może dotyczyć także mrożonek dostępnych w Biedronce.

Warto zaznaczyć, że choć każda z sieci handlowych, które wycofały ze sprzedaży potencjalnie niebezpieczne mrożonki, zamieściła na swojej stronie internetowej stosowny komunikat, wszystkie zrobiły to w sposób bardzo utrudniający dostęp do tych informacji przeciętnemu klientowi.

Informacji na temat próżno szukać na głównych stronach sieci handlowych, komunikaty są nieraz głęboko ukryte na podstronach i są napisane w sposób, który nie przyciąga uwagi.

WP
Biedronka.pl
Podziel się

W jaki sposób Jeronimo Marins Polska tłumaczy taki sposób publikacji komunikatu?

"Wszystkie komunikaty dla klientów dotyczące np. wycofań produktów czy ostrzeżeń dot. fałszywych konkursów każdorazowo zamieszczamy w jednym miejscu, tj. w sekcji Komunikaty dla Klientów, która ulokowana jest na stronie głównej naszej sieci. W ten sposób klienci nie muszą szukać takich informacji za każdym razem w innej części serwisu internetowego" - przekonuje firma w mailu do naszej redakcji.

Pytania o sposób publikacji komunikatu wysłaliśmy także organów kontrolnych.

WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Finanse
WP
WP