Bieńkowska: musimy wypracować system, aby sprzedawać nasze patenty

Polska by była krajem konkurencyjnym musi wypracować taki system, który pozwoli nam sprzedawać naszą myśl, nasze patenty. Zamierzamy najwięcej środków przeznaczyć właśnie na ten cel - ponad 9 mld euro - zapowiedziała w sobotę przyszła wicepremier Elżbieta Bieńkowska.

Bieńkowska: musimy wypracować system, aby sprzedawać nasze patenty
Źródło zdjęć: © WP.PL | Przemysław Jach

23.11.2013 | aktual.: 23.11.2013 17:29

Bieńkowska, która będzie wicepremierem oraz ministrem połączonych resortów infrastruktury i rozwoju oceniła podczas sobotniej konwencji krajowej Platformy Obywatelskiej oceniła, że "jesteśmy w niezwykle dobrym czasie dla Polski od sześciu lat"

- Mamy do dyspozycji ogromną ilość środków, ale mamy też co jest najważniejsze: plany jak te środki wykorzystać. W ciągu najbliższych dwóch lat będziemy realizować program na 68 mld euro ze strony europejskiej, ale cały program to jest 115 mld euro - podkreśliła Bieńkowska.

Jak wyjaśniła, plany, które rząd stworzył przez ostatnie lata i zamierza realizować, są bardzo precyzyjne. - Zamierzamy je z rzemieślniczą dokładnością realizować, aby w roku 2020 Polska była krajem zadowolonych Polaków. Musimy mieć konkurencyjną gospodarkę, po to aby mieć silne przedsiębiorstwa - zaznaczyła.

- By być konkurencyjnym trzeba wypracować taki system, który pozwoli nam sprzedawać naszą myśl, nasze patenty. Zamierzamy najwięcej środków przeznaczyć właśnie na ten cel. Na ten cel dla firm pójdzie ponad 9 mld euro - dodała.

Jak dodała, potrzebne jest dokończenie infrastruktury drogowej ze sprawną siecią dróg ekspresowych łączących Warszawę z miastami wojewódzkimi i te miasta między sobą. - Potrzebna jest też nowoczesna infrastruktura kolejowa, energetyczna i środowiskowa - podkreśliła.

- Drugim celem jest dojście do sytuacji, w której każdy Polak będzie mógł w tym miejscu kraju, w którym mieszka realizować wszystkie swoje potrzeby, ambicje i życiowe plany. Stąd plan rewitalizacji polskich aglomeracji, miast i miasteczek. Stąd też plany związane z tym, co nazywamy małą infrastrukturą edukacyjną, zdrowotną, kulturalną w każdym miejscu w Polsce - zadeklarowała minister.

Przypomniała, że we wspomnianych ponad 100 mld euro ponad 80 mld to polityka regionalna, a resztę stanowią wydatki na wspólną politykę rolną. - To jest łącznie blisko 440 mld złotych dla Polski na najbliższe lata - wyjaśniła.

W nowej perspektywie budżetowej UE na lata 2014-20 Polska otrzyma ponad 440 mld zł

Bieńkowska zaznaczyła, że nie boi się kierowania dwoma połączonymi ministerstwami: rozwoju regionalnego oraz transportu. - Nie boję się, choć się trochę denerwuję. Przy państwa pomocy te wszystkie cele potrafimy osiągnąć. Mamy te cele rozpisane na poszczególne lata. Nie będziemy myśleć o programie, my ten program już mamy. Tak jak do tej pory bez fajerwerków, ale prosto i skromnie będziemy go realizować - powiedziała.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)