Trwa ładowanie...
d4emxfk

Bieńkowska: prace nad budżetem UE idą zgodnie z planem

Prace nad budżetem UE na lata 2014-2020 idą zgodnie z planem - zapewniła w czwartek w Rzeszowie minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska. Dodała, że budżet powinien być przyjęty do końca br.

Share
d4emxfk

Bieńkowska dodała, że w projekcie budżetu, który przygotowała Komisja Europejska, na politykę spójności przypada 336 mld euro.

- Oczywiście nie ma tam wpisanej kwoty dla Polski, ale z naszych wyliczeń wynika, że przypadnie nam niecałe 80 mld euro, czyli ok. 10 mld euro więcej niż otrzymaliśmy w latach 2007-2013 - podkreśliła.

Minister powiedziała, że nie ma jeszcze ustaleń dotyczących liczby programów operacyjnych, które będą realizowane w naszym kraju. Zdradziła tylko, że realizowanych będzie 16 Regionalnych Programów Operacyjnych oraz Program Rozwój Polski Wschodniej.

- Więcej pieniędzy przeznaczymy dla regionów na programy operacyjne, teraz mają do dyspozycji 25 proc. całej kwoty budżetu, jaką otrzymaliśmy z UE - dodała.

d4emxfk

Zaznaczyła też, nie będzie już tak dużych programów operacyjnych jak obecny Program Infrastruktura i Środowisko. Jej zdaniem rozliczanie w przyszłości tak dużego programu (budżet POIiŚ wynosi ponad 37,6 mld euro - PAP) obarczone jest zbyt dużym ryzykiem zwrotu dotacji.

Bieńkowska w czwartek na Podkarpaciu spotkała się m.in. z samorządowcami, którzy korzystają z funduszy unijnych. Na jednej z rzeszowskich uczelni wyższych uczestniczyła w panelu nt. "Wpływ nowej perspektywy finansowej UE na rozwój i promocję przedsiębiorczości na terenie województwa podkarpackiego".

d4emxfk

Podziel się opinią

Share
d4emxfk
d4emxfk