Trwa ładowanie...
d2trqdn
fundusze
14-10-2009 15:55

Bieńkowska: program dla Polski Wschodniej będzie kontynuowany

- Po 2013 roku będzie utrzymany i kontynuowany - choć nie wiadomo jeszcze w jakim kształcie - specjalny program dla pięciu najbiedniejszych regionów w Polsce Wschodniej - poinformowała w Białymstoku minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska.

d2trqdn
d2trqdn

Regiony te (warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie) już w latach 2007-2013 korzystają z takiego programu. To 2,2 mld euro z UE i budżetu państwa na wyrównywanie szans rozwojowych.

Bieńkowska spotkała się z samorządowcami z regionu w ramach konsultacji nad Krajową Strategią Rozwoju Regionalnego. To pierwszy z ośmiu dokumentów strategicznych określających Długookresową Strategię Rozwoju Kraju Polska 2030. Powiedziała, że strategia jest kluczowym dokumentem z punktu widzenia samorządów.
- To jest dokument, który na kilka lat - jej zasięg czasowy to jest rok 2020 - określi kierunki działania rządu w stosunku do polskich województw - powiedziała Bieńkowska.

Najważniejszy cel tej strategii to wzmocnienie silnych stron wszystkich regionów.
- Mówimy o specjalnym celu dla wszystkich 16 miast wojewódzkich - tam nie ma żadnego zróżnicowania pomiędzy miastami - to bardzo podkreślam - powiedziała Bieńkowska.

Dodała, że drugi cel strategii to wsparcie terenów zagrożonych różnego typu marginalizacją. W tym obszarze mieści się program dla Polski Wschodniej, ale też - jak podkreślała - powinny być dodatkowe programy i środki dla wszystkich regionów, w których występują takie zjawiska jak: obszary wiejskie o słabym rozwoju społeczno-gospodarczym, obszary przygraniczne, miejsca daleko położone od miast wojewódzkich.
- Korzystanie z programu Polski Wschodniej nie wyklucza korzystania z innych - dodała minister.

d2trqdn

Strategia zakłada - podkreślała Bieńkowska - przekazywanie jak najwięcej kompetencji i pieniędzy na poziom samorządów, ale też skoncentrowanie wszystkich źródeł finansowania przedsięwzięć w regionach prac, by było wiadomo "kto, dlaczego, na co i jakie pieniądze dostaje".

Projekt strategii zakłada podział polskich miast na główny ośrodek - Warszawę, dziewięć miast o charakterze metropolitalnym (Szczecin, Trójmiasto, Bydgoszcz i Toruń, Poznań, Łódź, Wrocław, Śląsk, Kraków i Lublin), i pozostałe miasta wojewódzkie. I to - w regionach poza proponowanymi metropoliami - budzi emocje i opinie, że pozostałe miasta nie będą się rozwijać.

Bieńkowska zadeklarowała, że jeśli podział taki budzi emocje, to ministerstwo jest gotowe zrezygnować z tej koncepcji na rzecz innej: Warszawa - jako główne miasto w Polsce i 15 miast wojewódzkich.

Zadowolenie z takiej deklaracji minister wyraził m.in. wiceprezydent Białegostoku Adam Poliński. Miasto sprzeciwia się bowiem koncepcji, by Białystok nie był w grupie dziewięciu miast metropolitalnych. Także marszałek województwa Jarosław Dworzański podkreślał, że nie może być w Polsce "dwóch prędkości" w rozwoju regionalnym.

d2trqdn

Bieńkowska mówiła samorządowcom, że nie wiadomo obecnie, w jakim zakresie program dla Polski Wschodniej będzie kontynuowany i jakie będą jego priorytety. Dodała, że w dużej mierze będzie to zależało od tego jak będą wykorzystane teraz pieniądze z tego programu. Mówiła, że ministerstwo bardzo przygląda się temu programowi. Podkreśliła, że większość projektów jest na etapie zawartych preumów i umów.

Bieńkowska poinformowała, że konsultacje nad strategią są na półmetku. Odbyły się dotychczas w ośmiu województwach. Całe konsultacje mają potrwać do końca października, a jeszcze w grudniu projekt trafi pod obrady Rady Ministrów. Strategia ma być przyjęta przez rząd na początku grudnia.

d2trqdn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2trqdn