Trwa ładowanie...
d1n1cvn
09-12-2015 11:01

BIK Indeks Popytu na Kredyty Mieszkaniowe wyniósł 15,8% w listopadzie

Warszawa, 09.12.2015 (ISBnews) - Wartość Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe, który informuje o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych, wyniosła 15,8% w listopadzie 2015 r. Oznacza to, że w listopadzie br., w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 15,8% w porównaniu z listopadem 2014 r. , podało Biuro Informacji Kredytowej (BIK).

d1n1cvn
d1n1cvn

Od początku 2015 r. średnia wartość indeksu wyniosła 3,4%.

"Od lipca br. wartość wnioskowanych kredytów mieszkaniowych w każdym miesiącu znacznie przewyższa wartość kredytów, które były wnioskowane rok wcześniej (średnio o 8,7%). Od strony raportów kredytowych, pobieranych przez banki w związku z wnioskowaniem klientów o kredyty mieszkaniowe, widzimy silny sygnał większego zainteresowania klientów kredytami na zakup mieszkań i domów. Jest to zrozumiałe, gdy weźmiemy pod uwagę historycznie niskie oprocentowanie kredytów, ustabilizowanie cen nieruchomości, dobre informacje z rynku pracy oraz niskie oprocentowanie lokat bankowych i spadające indeksy giełdowe w Polsce" - powiedział ekspert BIK Sławomir Grzybek, cytowany w komunikacie.

Z drugiej strony, patrząc na stronę podażową, niektóre banki przyjmując zalecenia regulacyjne zaostrzyły w ostatnich miesiącach wymagania w zakresie wyliczania zdolności kredytowej - podniesiono minimalne koszty utrzymania kredytobiorcy uwzględniane podczas sprawdzania zdolności do spłaty kredytu, dodał.

Według Grzybka, może to spowodować, że wzrost wartości udzielanych kredytów nie będzie adekwatny do obserwowanego wzrostu zainteresowania kredytami mieszkaniowymi.

d1n1cvn

"Pod uwagę trzeba również brać dyskutowany przez polityków podatek bankowy, którego wprowadzenie, lub nawet sama zapowiedź wprowadzenia, może ograniczyć możliwości podaży kredytów przez banki" - dodał ekspert BIK.

Wskaźnik BIK Indeks - PKM obliczany jest w przeliczeniu na dzień roboczy po wyłączeniu zapytań o kredyty mieszkaniowe na kwoty przekraczające 1 mln zł oraz zapytań o tego samego klienta w kolejnych 90 dniach.

(ISBnews)

d1n1cvn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1n1cvn