Trwa ładowanie...
skok

BIK: znaczący wzrost akcji kredytowej pod koniec 2013 roku

Na koniec 2013 r. akcja kredytowa znacząco przyspieszyła. Liczba pobieranych przez banki i SKOK-i raportów kredytowych w czwartym kwartale wzrosła o 19 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2012 roku - wynika z danych Biura Informacji Kredytowej.

Share
BIK: znaczący wzrost akcji kredytowej pod koniec 2013 roku
Źródło: Fotolia, fot: V. Yakobchuk
d19be5t

"W ostatnich trzech miesiącach 2013 r. BIK udostępniło o ponad 798 tys. raportów kredytowych więcej niż przed rokiem. Raporty te są pobierane przez banki w momencie składania wniosku kredytowego przez klienta" - napisano w komunikacie.

Główny ekonomista BIK Andrzej Topiński informuje, że grudzień pod tym względem był rekordowym miesiącem w skali roku. W czwartym kwartale 2013 r. odnotowano wzrost liczby raportów o 9 proc. w porównaniu z kwartałem poprzedzającym.

Jak podaje BIK, w ostatnim kwartale 2013 r. po raz pierwszy od dłuższego czasu liczba raportów kredytowych pobranych przez banki przekroczyła 5 mln.

d19be5t

- Ożywienie na rynku kredytów konsumenckich oraz powrót do banków kredytów z firm pożyczkowych, obsługujących sprzedaż ratalną w sieciach handlowych, przyniosły w czwartym kwartale znaczący wzrost zapotrzebowania banków i SKOK-ów na raporty służące ocenie wiarygodności osób ubiegających się o kredyt - informuje cytowany w komunikacie Topiński.

- Tendencje wzrostowe na rynku kredytów konsumpcyjnych wydają się umacniać, choć na początku tego roku należy oczekiwać sezonowych spadków - dodaje.

d19be5t

Podziel się opinią

Share
d19be5t
d19be5t