Biorą go za chwast. Na zachodzie płacą za niego 1000 euro za kg

Wielu z nas nie jest świadomych, że chmiel jest uznawany za najbardziej ekskluzywne warzywo na świecie, a jego wysoka wartość wynika z właściwości antybakteryjnych, antywirusowych, przeciwgrzybicznych oraz antynowotworowych.
Oto najdroższe warzywo świata
Oto najdroższe warzywo świata
Źródło zdjęć: © East News | ZOFIA BAZAK

22.04.2024 13:03

Chmiel zwyczajny (Humulus lupulus), należący do rodziny konopiowatych, jest rośliną pnącą, która znalazła szerokie zastosowanie nie tylko w produkcji piwa i likierów, ale także w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym. Pomimo tego, że w Polsce występuje na stanowiskach naturalnych, często pomija się go, mieszając z pospolitymi chwastami.

Na rynkach zachodnioeuropejskich, takich jak Niemcy, Francja, czy Belgia, ceny za białe pędy chmielu mogą sięgnąć nawet 1000 euro za kilogram, jak informuje portal Interia. Jest to spowodowane trudnościami i wymogami, które niesie za sobą jego uprawa, co w efekcie przekłada się na wysokie ceny.

Z racji, iż pędy chmielu przypominają zielone, smukłe łodygi, najlepszy czas na ich zbieranie to okres od marca do kwietnia. Spotkać je można dziko rosnące w wilgotnych lasach czy ogrodach, szczególnie w okolicach rzek.

Miał zrujnować rodzinną firmę, a teraz ma 120 salonów i podbija rynek w Polsce - Marcin Ochnik

Właściwości lecznicze chmielu

Miłośnicy tej rośliny podkreślają jej różnorodny smak, mający przypominać szparagi, jarmuż, a nawet świeże kiełki fasoli mung lub ziołowy mix. Strona izielnik.pl zauważyła, że ekstrakty z chmielu wykorzystuje się w celu łagodzenia stanów napięcia, wspomagania trawienia czy walki z bezsennością, dzięki ich działaniu przeciwbakteryjnemu i rozkurczowemu.

Eksperci twierdzą również, że chmiel może być pomocny przy zmęczeniu, wzdęciach, problemach z układem pokarmowym, bólach reumatycznych, stanach zapalnych skóry, wypadaniu włosów, braku apetytu oraz różnego rodzaju zranieniach i chorobach skórnych, włączając w to grzybice, czyraki czy łuszczycę.

Dodatkowo, w przemyśle piwowarskim, pędy chmielu nadają piwu charakterystyczną gorzkawość. Ekstrakt z jego szyszek jest źródłem lupulonów i ksantohumolu, substancji cenionych za ich antybakteryjne, antywirusowe i antygrzybiczne właściwości.

Spożywanie surowych pędów chmielu, jak również ich przyrządzanie na różnorodne sposoby, na przykład w sałatkach po uprzednim sparzeniu wrzątkiem, gotowaniu w wodzie, gotowaniu na parze czy smażeniu, jest możliwe i doceniane w kulinarnych tradycjach np. we Francji, gdzie serwuje się je z sosem śmietanowym i jajkami sadzonymi - zaznacza "Interia".

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)