Trwa ładowanie...
d295ah5

Biura podróży w desperacji. Ceny "egzotyki" spadają

Biura podróży i hotele kuszą klientów niższymi cenami w nadziei, że jeśli nie teraz, to za kilkanaście tygodni wyjadą. Na korzyść turystów działają też niższe ceny paliwa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Niższymi cenami kusi m.in. Meksyk
Niższymi cenami kusi m.in. Meksyk (Pixabay)
d295ah5

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata co tydzień przegląda ceny w biurach podróży. Z najnowszej analizy wynika, że średnia cena wycieczki z wylotem między 18 i 24 stycznia 2021 roku (ferie na Mazowszu) spadła wobec poprzedniego tygodnia o 46 złotych. O tyle samo niemal, bo o 44 złote, tydzień wcześniej cena wzrosła – informuje "Rzeczpospolita".

Najbardziej organizatorzy obniżyli ceny wylotów na Lanzarote, o 137 złotych, i na Cypr – o 135 złotych. Wylot na Maltę jest tańszy średnio o 87 zł.

Tygodniowe podwyżki były natomiast symboliczne i miały miejsce w wypadku Marsa Alam i Dżerby – o 4 i 3 złote.

d295ah5

Rekord zapytań o noclegi. "Polacy są zmęczeni lockdownem"

Porównanie cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu ferii zimowych w województwie mazowieckim w latach 2020 (10-16 lutego) i 2021 (18-24 stycznia) pokazało, że obecna średnia cena jest niższa od średniej z zeszłego roku o 292 złote.

Jeszcze bardziej spadły ceny wyjazdów do krajów zaliczanych do egzotycznych. Licząc rok do roku w najmniejszym stopniu spadły ceny wycieczek do najmniej odległej Keni i – o 569 złotych. Większy był spadek cen podróży na Dominikanę – o 1406 złotych. A jeszcze większy do odległego Meksyku – o 1993 złote.

d295ah5

Obniżki cen to wynik nie tylko walki o uwagę klientów, lecz też następstwo niższej niż rok temu ceny paliwa. W ostatnim tygodniu wyniosła ona 1,75 zł/litr, co oznaczało spadek o 34,5 procent.

Obniżki mogłyby być większe, gdyby nie słaba pozycja złotówki wobec dolara i euro. Krajowa waluta w ostatnim tygodniu znacząco osłabła i w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych jej kurs był o 4 procent niższy. Wspólny wpływ ceny paliwa i kursu złotego na średnią zmianę kosztów wycieczek zawierał się w przedziale od minus 65 do minus 75 złotych.

d295ah5

Ministerstwo prosi o ograniczanie wyjazdów

Zatem, kto zdecyduje się na wycieczkę, zrobi dobry interes? Ministerstwo Spraw Zagranicznych tonuje nastrój.

- To jest naprawdę kiepski czas na wyjazdy zagraniczne - podkreślił w poniedziałek wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk, którego cytuje PAP. Zaznaczył, że w związku z panującą pandemią koronawirusa wyjazdy mogą być trudne do zrealizowania, a po powrocie może być niezbędna kwarantanna.

Pod koniec ubiegłego tygodnia MSZ zaapelowało o unikanie podróży zagranicznych, które nie są konieczne. Resort podkreślił, że podejmując decyzję o wyjeździe należy liczyć się z możliwymi trudnościami w powrocie do kraju, ograniczeniami w ruchu lotniczym, obowiązkiem poddania się kwarantannie lub samoizolacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d295ah5

Podziel się opinią

Share
d295ah5
d295ah5