Trwa ładowanie...
firma
03-12-2010 04:00

Biurokratyczne bariery wyhamowują inwestycje

Inwestorzy zagraniczni nie radzą sobie z polskimi przepisami, co stwarza istotne bariery przed napływem inwestycji do naszego kraju - alarmuje "Rzeczpospolita".

Biurokratyczne bariery wyhamowują inwestycjeŹródło: Jupiterimages
d3r6lyr
d3r6lyr

W tym roku inwestycje zagraniczne mają osiągnąć wartość 9,8 mld euro, a w przyszłym wg NBP wzrosną do 12,7 mld euro. Te wartości byłyby większe, gdyby nie bariery, jakie napotykają inwestorzy. Badanie w ramach projektu Investor Friendly Poland pokazuje, że przeszkadzają one zarówno nowym firmom, jaki i tym, które już w Polsce działają, ale chciałyby się tu rozwijać.

Te najważniejsze dotyczą przejrzystości przepisów i wyczekiwania na decyzje podejmowane przez organy administracji różnych szczebli. Problemem jest np. legalizacja pobytu cudzoziemców i długi czas oczekiwania na pozwolenia na pracę. Barierą trudną do przeskoczenia jest także przewlekanie procedur.

Trudne do zaakceptowania są też dla obcokrajowców polskie przepisy prawa pracy, które nie pasują do realiów, w których muszą działać nowoczesne przedsiębiorstwa.

Ponadto firmy konsultingowe uważają, że do przyciągania nowych inwestycji brakuje nam ciągle sprawnego i efektywnego systemu promocji i obsługi inwestorów.

Niestety, liczba barier, zamiast się zmniejszać, rośnie.
Więcej na ten temat w "Rzeczpospolitej".

d3r6lyr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3r6lyr