Blisko 680 hutników zarejestrowało się w urzędzie pracy

Blisko 680 byłych hutników oraz 55 osób z firm kooperujących z ISD Huta Częstochowa zarejestrowało się w PUP w Częstochowie. Dotąd ponad 120 z nich zdecydowało się na udział w programie "Pomoc dla hutników" przewidującego m.in. szkolenia, założenie własnej firmy.

Blisko 680 hutników zarejestrowało się w urzędzie pracy
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

23.09.2013 | aktual.: 23.09.2013 14:13

Jak poinformował PAP w poniedziałek dział programów i analiz rynku pracy Powiatowego Urzędu Pracy (PUP) w Częstochowie, dotąd w urzędzie zarejestrowało się 679 hutników oraz 55 osób z dwóch firm kooperujących z hutą, która wiosną tego roku ogłosiła zamiar redukcji zatrudnienia o ok. 1,5 tys. z ponad 3 tys. osób pracujących w zakładzie.

Dla tych, którzy stracą zatrudnienie, Powiatowy Urząd Pracy przygotował program aktywizacji bezrobotnych "Pomoc dla hutników" i otrzymał na jego realizację ok. 4,1 mln zł z Funduszu Pracy. Środki mają wystarczyć na różne formy pomocy dla 270 osób, w tym szkolenia, staże, dotacje na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej oraz zatrudnianie na refundowanych stanowiskach pracy.

Dotąd na udział w programie zdecydowały się 124 osoby. Jak powiedziała PAP w poniedziałek Barbara Biernacka z PUP, w programie są jeszcze miejsca i urząd zachęca do starania się o wsparcie. Dodała, że osoby niezdecydowane na konkretną formę wsparcia, będą mogły skorzystać z pomocy np. doradcy zawodowego, usług specjalistów ds. aktywizacji, rozwoju zawodowego.

Z informacji częstochowskiego urzędu pracy wynika, że obecnie największym zainteresowaniem cieszą się szkolenia i kursy, w tym m.in. księgowości, obsługi wózka widłowego, na prawo jazdy kat. C, D i E, obsługi obrabiarki, spawania. Są też chętni do wzięcia udziału w szkoleniach takich jak np. z zakresu opieki nad osobami starszymi, obsługi koparko-ładowarki.

Kilka osób stara się o założenie własnej firmy, np. świadczącej usługi elektryczne oraz związanej z metaloplastyką.

Ukraińska grupa ISD przejęła częstochowską hutę osiem lat temu. Podpisano wówczas pakiet dający załodze 10-letnią gwarancję zatrudnienia. Dotychczas huta, mimo pogarszającej się sytuacji rynkowej, nie redukowała liczby pracowników. Teraz właściciele uznali, że bez zmniejszenia zatrudnienia nie uda się uzyskać rentowności zakładu, odczuwającego skutki kryzysu na rynku stali.

W maju zakład ogłosił program dobrowolnych odejść. Z programu skorzystało ok. 1250 osób. Jak informował PAP (12 września) rzecznik grupy ISD Polska Jacek Łęski na 26 września zaplanowano początek zwolnień grupowych w ISD Huta Częstochowa. Obejmą one osoby, które nie zdecydowały się na program dobrowolnych odejść - "ok. 250, może 300 osób, głównie z administracji".

Źródło artykułu:PAP
zwolnieniaczęstochowaurząd pracy
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)