Trwa ładowanie...
d2u1407

BNP Paribas kupi od Rabobanku Bank BGŻ za 4,2 mld zł (opinia, aktl.)

05.12. Warszawa (PAP) - BNP Paribas Group przejmie od Rabobanku 98,5 proc. akcji Banku BGŻ za 4,2 mld zł. Analitycy oceniają, że dzięki transakcji BNP Paribas skokowo zwiększy...

Share
d2u1407

05.12. Warszawa (PAP) - BNP Paribas Group przejmie od Rabobanku 98,5 proc. akcji Banku BGŻ za 4,2 mld zł. Analitycy oceniają, że dzięki transakcji BNP Paribas skokowo zwiększy udział w polskim sektorze bankowym, a oferta obu banków jest komplementarna. W ich opinii wycena w transakcji nie odstaje od oczekiwań, jest jednak dobra dla sprzedającego. Kursy obu banków w czwartek mocno rosną.

Kurs BGŻ rośnie w czwartek na GPW o 6,3 proc., a BNP Paribas Bank Polska o 10 proc. BNP Paribas Bank rośnie na giełdzie w Paryżu o 0,7 proc.

TOMASZ BURSA, OPTI CAPITAL

"Bardzo dobra cena dla sprzedających. Wycena na poziomie 1,2 wartości księgowej za bank, który ma 6 proc. rentowności kapitału to jest bardzo dobra cena.

d2u1407

Z punktu widzenia całej grupy BNP Paribas, nawet jeśli trochę przepłacili, to nie jest to wielka kwota. Grupa otworzyła sobie opcję na rozwój w Polsce, teraz tak naprawdę podwoją swoje udziały w rynku, przesuną się z połowy drugiej dziesiątki banków w Polsce, do banków wielkości Banku Millenium.

BNP Paribas podochodził do rożnych transakcji, bo organicznie byłoby im się ciężko rozwijać. Dla BNP Paribas to okazja do wyjścia z marazmu, do wyjścia z drugiej ligi. Organiczne przejście na ten poziom zajęłoby im dekadę.

Oferta obu banków się sumuje, są synergie produktowe. Oferta stanie się bardziej komplementarna. Czy uda się jednemu bankowi sprzedać produkt, który miał drugi bank - to będzie o wiele trudniejsze, niż to było w sytuacji BZ WBK i Kredyt Banku.

Pojawią się pewne synergie kosztowe, ale nie wiadomo, czy będzie ich dużo. Oba banki nie mają specjalnie dużej sieci, nie sądzę, żeby doszło do zamykania placówek.

d2u1407

Niepokoi, że w obu bankach nie widać produktu, które mogą +pociągnąć+ sprzedaż".

MICHAŁ KONARSKI, DI BRE

"Wycena w odniesieniu do wartości księgowej jest powyżej ceny, którą PKO BP zaoferował za Nordeę, ale niższa niż wskaźnik, przy którym BZ WBK kupi Santander Consumer Bank. Widać było, że BNP Paribas zależało na powiększeniu udziału w polskim sektorze bankowym, ale z drugiej strony Rabobank nie był pod ścianą, grupa ma bardzo wysokie wskaźniki wypłacalności i nie musiała sprzedawać BGŻ. Te czynniki mogły wpłynąć na uzyskaną cenę.

Transakcja była spodziewana, tym bardziej, że przedstawiciele KNF mówili o tym, że koncentracja w zakresie trójki największych banków w Polsce jest ich zdaniem bliska optymalnej. Przejęcie BGŻ mogłoby w związku z tym być trudne dla Santandera.

d2u1407

Wydaje się, że strony oceniały transakcję pod kątem wyceny do wartości księgowej. BNP Paribas liczy zapewne na uzyskanie efektów synergii z przejętym BGŻ, trzeba jednak zaznaczyć, że oba banki nie należą do najbardziej zyskownych".

KAMIL STOLARSKI, BESI

"Z punktu widzenia BNP Paribas ważne jest, że w końcu zdecydowali się kupić coś w Polsce. Wcześniej mieli negatywne prognozy dotyczące polskiej gospodarki i rynku, ale jak tylko ich prognozy się zmieniły, to raptem kupili bank.

Jeśli chodzi o wycenę, to wydaje się że wycena na poziomie 1,2 wartości księgowej dla banku o ROE na poziomie ok. 5 proc. jest mniej więcej nieodstająca od tego, czego można się spodziewać na polskim rynku.

d2u1407

Ta cena 1 mld euro była już wcześniej podawana przez media, więc rynek zdążył się do niej przyzwyczaić. Trudno jednak ją oceniać, bo nie wiadomo, jak duże synergie mogą powstać po tej transakcji.

Po połączeniu nowy bank będzie miał udział w rynku wynoszący 4,3 proc. w Polsce - jej wielkość będzie podobna do Banku Millennium".

******** BNP Paribas podał, że finalizacja transakcji uzależniona jest m.in. od otrzymania koniecznych zgód regulatora.

W listopadzie BNP Paribas złożył niewiążącą ofertę zakupu BGŻ.

d2u1407

Wcześniej także UniCredit podawał, że chce kupić BGŻ od Rabobanku i złożył już w tej sprawie ofertę. Zainteresowanie zakupem BGŻ sygnalizował także Santander. Komisja Nadzoru Finansowego oceniała jednak, że inwestor ten powinien najpierw dokończyć poprzednią fuzję BZ WBK z Kredyt Bankiem. Według spekulacji prasowych, bankiem BGŻ zainteresowany był także m.in. Credit Agricole.

KNF informował wcześniej, że zobowiązania Grupy Rabobank dotyczące długoterminowej strategii funkcjonowania BGŻ są nadal aktualne. Rabobank zadeklarował w wezwaniu, że zamierza utrzymać BGŻ na GPW. Rabobank zadeklarował także zwiększenie free float nie później niż do połowy 2016 roku, do poziomu 25 proc., poprzez sprzedaż lub emisję nowych akcji

Po pierwszych dziewięciu miesiącach 2013 roku zysk netto Banku BGŻ wzrósł o 73 proc. rdr do 134,3 mln zł. Kredyty i pożyczki netto udzielone klientom na koniec września 2013 roku wynosiły 26,3 mld zł, czyli pozostały na poziomie z końca 2012 roku. Z kolei zobowiązania wobec klientów wynosiły 25,8 mld zł, czyli od początku 2013 roku spadły o 4 proc.

Współczynnik wypłacalności Banku BGŻ po koniec września 2013 roku wynosił 13,1 proc.

BNP Paribas Bank Polska jest częścią międzynarodowej instytucji finansowej BNP Paribas. Podmiotem bezpośrednio dominującym BNP Paribas Banku Polska jest BNP Paribas Fortis, do którego należy 99,89 proc. akcji banku, z czego 81,62 proc. bezpośrednio, a 18,27 proc. za pośrednictwem Dominet. (PAP)

seb/ kuc/ asa/

d2u1407

Podziel się opinią

Share
d2u1407
d2u1407