Trwa ładowanie...
d7qfp1s
d7qfp1s

BofA Merrill Lynch: Bez osłabienia złotego do końca br. możliwe cięcie stóp

Warszawa, 26.03.2015 (ISBnews) - Jeśli złoty nie osłabi się przed końcem roku, Rada Polityki Pieniężnej (RPP) może być zmuszona obciąć stopy procentowe o kolejne 50 pb, uważają analitycy Bank of America Merrill Lynch.
Share
d7qfp1s

"Jeśli złoty nie osłabi się przed końcem roku, RPP może być zmuszona obciąć stopy o kolejne 50 pb. Kurs złotego jest wspierany przez europejskie QE i przerwę w cyklu obniżek stóp w Polsce, dlatego powinien pozostawać stabilny" - czytamy w raporcie banku.

W marcu br. RPP obniżyła stopy procentowe o 50 pb - do 1,50% w przypadku głównej stopy referencyjnej i podkreśliła w komunikacie, że ta decyzja oznacza zamknięcie cyklu łagodzenia polityki pieniężnej.

"Podtrzymujemy prognozy dla wzrostu gospodarczego, ale jego tempo nie jest wystarczające, żeby przywrócić inflację do celu NBP" - czytamy dalej w raporcie.

d7qfp1s

Bank prognozuje, że wzrost PKB Polski przyspieszy do 3,5% w tym roku i do 3,7% w przyszłym (z 3,4% w ub.r.). Spodziewa się także deflacji CPI w tym roku na poziomie 0,6% oraz powrotu do inflacji w kolejnym roku (do 1,2%).

"Obniżamy prognozę dla wzrostu PKB rynków wschodzących w 2015 r. do 4,1% (o 10 pb), ale prowzrostowa polityka Chin, silniejszy dolar i lepsze perspektywy w Europie będą wspierać rynki wschodzące. Po ostatnim posiedzeniu FOMC kursy walut rynków wschodzących ustabilizowały się. Ich dalsze losy zależą od tego, czy zwyżka USD jest ruchem cyklicznym, czy tez wyznacza nowy punkt równowagi rynkowej" - czytamy dalej w raporcie.

(ISBnews)

d7qfp1s

Podziel się opinią

Share
d7qfp1s
d7qfp1s