Trwa ładowanie...

Bon wakacyjny 500+ zamiast 1000 zł dla etatowców. Co Polacy myślą o zmianie stawki?

Bon wakacyjny ma być niejako dodatkiem do tradycyjnego 500+ i wynosić 500 zł na dziecko. Pierwotnie miało to być 1000 zł dla osób na umowie o pracę i o odpowiednich zarobkach. Jeszcze przed ogłoszeniem tej zmiany zapytaliśmy Polaków o ew. zmniejszenie stawki. Warunkiem byłoby jednak przyznanie go większej grupie.

Bon wakacyjny 500+ zamiast 1000 zł dla etatowców. Co Polacy myślą o zmianie stawki?Źródło: Pixabay
d1vgxbj
d1vgxbj

Rząd od kilku tygodni pracuje nad wprowadzeniem bonu turystycznego, pierwotnie nazwanego 1000 plus. Ma ratować rodzimą branżę turystyczną. Rozważano wypłatę 1000 zł osobom zatrudnionym na etacie, które zarabiają nie więcej niż 5,2 tys. zł brutto miesięcznie.

Jako pierwszy o bonie wakacyjnym informował money.pl, który ustalił, że pieniądze będzie można wydać tylko na wakacje w Polsce, a sam bon będzie miał postać tzw. karty przedpłaconej. - Państwo zapłaci 900 zł, czyli 90 proc. proc. kwoty, a resztę dopłaci pracodawca - poinformowała w programie "Money. To się liczy” wicepremier Jadwiga Emilewicz.

Założenia się jednak zmieniły. W weekend poinformował o tym prezydent Andrzej Duda. Teraz ma to być "wakacyjne 500+", czyli 500 zł na dziecko.

Obejrzyj: Bon turystyczny z klauzulą społeczną. "W tym kierunku to pójdzie"

Jeszcze przed ogłoszeniem tej decyzji, zapytaliśmy Polaków o możliwe obniżenie kwoty bonu turystycznego. Warunkiem byłoby jednak przekazanie go szerszemu gronu obywateli. Pytanie jest już więc nieco nieaktualne, ale pokazuje jednak, że zmiany stawek w obiecywanym bonie mocno dzielą Polaków.

d1vgxbj

W specjalnym badaniu dla WP na panelu Ariadna Polacy "tak" odpowiedziało 39 proc. respondentów, "nie" wskazało 36 proc., z kolei "trudno powiedzieć" odpowiedziało 25 proc. badanych.

Przy czym "zdecydowanie tak" odpowiedziało 17 proc. a "raczej tak" 22 proc. Z kolei "zdecydowanie nie" odpowiedziało 17 proc. badanych, a "raczej nie" - 19 proc.

Co ciekawe, wyniki rozkładają się bardzo podobnie wśród wyborców Prawa i Sprawiedliwości oraz Koalicji Obywatelskiej.

Za obniżeniem bonu wakacyjnego do kwoty niższej niż 1000 zł, by wypłacić go większej liczbie osób, opowiedziało się 40 proc. wyborców PiS i 42 proc. wyborców KO. Z kolei na "nie" jbyło 34 proc. wyborców PiS oraz 35 proc. głosujących na KO. Jak widać, wyniki są do siebie bardzo zbliżone.

WP
Źródło: WP

Czytaj także: Oczko wodne dla każdego. Możliwe problemy przy sprzedaży domu

To oznacza, że większość Polaków jest za tym, by bony wakacyjne objęły nie tylko zatrudnionych na umowę o pracę. Mnóstwo osób zatrudnionych jest na umowach cywilnoprawnych, czyli umowie zlecenie lub umowie o dzieło. Do tego część emerytów i rencistów też zaczęła dopominać się o taki bon.

d1vgxbj

Teraz już jednak wiemy, że nie kryterium pracy i zarobku będzie decydujące, a bon dostaną jedynie rodzice.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1vgxbj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vgxbj