Trwa ładowanie...

IV etap odmrażania gospodarki. Od 6 czerwca czynne siłownie, baseny i parki rozrywki

Od soboty 6 czerwca na nowo ruszą kluby fitness, siłownie, baseny czy parki rozrywki. Otwarte mogą być też sale zabaw dla dzieci, dozwolona będzie też organizacja wesel do 150 osób. Wszystko jednak w nowym reżimie sanitarnym.

IV etap odmrażania gospodarki. Od 6 czerwca czynne siłownie, baseny i parki rozrywkiŹródło: PAP
d1pd2hq
d1pd2hq

Rząd stopniowo odmraża poszczególne branże. Od 4 maja działają na nowo centra handlowe i branża hotelarska, od 18 maja salony fryzjerskie, kosmetyczne i restauracje. Kolejne luzowanie przyszło 30 maja, kiedy to zrezygnowano m.in. z limitu osób dla branży handlowej i gastronomicznej.

W siłowniach konieczne będzie zachowanie 1,5-metrowej odległości między urządzeniami oraz 2-metrowej między ćwiczącymi. Na osobę ma przypadać 10 m2, wynika z wytycznych resortu rozwoju. Urządzenia oraz powierzchnie przeznaczone do ćwiczeń muszą być regularnie dezynfekowane.

W solariach maksymalna liczba klientów nie może być wyższa niż liczba kabin. Te, po każdorazowym użyciu, muszą być wietrzone i dezynfekowane.

Obejrzyj także: Otwarcie siłowni i klubów fitness. "Wielu przedsiębiorców może wypaść z gry"

Limity obowiązują także na basenach. Tam liczba klientów nie może przekraczać połowy maksymalnego obłożenia obiektu i nie więcej niż 150 osób, wynika z wytycznych. Z jednego toru mogą korzystać co najwyżej 4 osoby w tym samym czasie. W kolejkach, w szatniach, przebieralniach czy innych miejscach w otoczeniu pływalni trzeba pamiętać o 2-metrowym dystansie.

d1pd2hq

2-metrowy dystans od innej osoby trzeba też zachować podczas pływania. Żeby nie doszło do zbytniego gromadzenia się osób pływających w jednym miejscu, zarządzający basenem mogą rozważyć podział basenu na mniejsze części. Zalecane jest, by z jacuzzi korzystać pojedynczo lub w gronie osób wspólnie zamieszkujących. Z saun może korzystać do 2 osób jednocześnie.

W salach zabaw dzieci będą musiały zdjąć buty i zmienić skarpetki na czyste, a opiekunowie - założyć ochraniacze na obuwie. Nie będzie w nich sprzętów i zabawek, których nie można będzie wyczyścić lub zdezynfekować. Znikną więc pluszaki, zabawki z miękkich materiałów lub zawierające bardzo drobne elementy. Całą salę trzeba czyścić i dezynfekować minimum dwa razy dziennie, co oznacza, że w środku dnia w tego typu obiektach będą przerwy techniczne.

Wybierających się do parku rozrywki obowiązuje dezynfekcja rąk, płyny mają być rozmieszczone przy wejściach głównych, bramach wejściowych i obrębie kas, tak by jeden przypadał na 50 m2. Zalecane jest, by bilety kupowane były bezobsługowo.

d1pd2hq

Od soboty możliwa jest również organizacja ślubów i wesel do 150 osób. Weselnicy nie muszą nosić maseczek, państwo młodzie jednak powinni zadbać, by przy stole siedziały osoby z tej samej rodziny lub gospodarstwa domowego. W innym przypadku proponowana jest redukcja osób przy stole o 20 proc. względem standardowego usadzenia, zalecane jest usadzanie gości po obu stronach stołu tak, aby goście nie siedzieli vis a vis siebie.

Jeden kelner ma obsługiwać nie więcej niż 15 osób. Dany stół powinien być obsługiwany przez tego samego kelnera lub przez ten sam zespół kelnerski. Rekomendowane jest częstsze czyszczenie pomieszczeń, ich dezynfekcja oraz umieszczenie płynów dezynfekcyjnych przy wejściu - dla gości. Wszystkie szczegółowe wytycznemożna znaleźć na stronie Ministerstwa Rozwoju, które pracowało nad nimi wraz z GIS.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1pd2hq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1pd2hq