Boni: zarzuty niektórych związków - bezpodstawne i niesprawiedliwe
Zarzuty, które formułują przedstawiciele niektórych związków zawodowych, są bezpodstawne i niesprawiedliwe - napisał w oświadczeniu minister Michał Boni, odnosząc się do uwag związkowców, że tryb przygotowań założeń zmian ustawy o OFE był niewłaściwy.
"Zgodnie z tradycją dialogu społecznego w Polsce przedmiotem dialogu i konsultacji bywały wielokrotnie propozycje przedstawiane przez różne strony: czy to związki zawodowe, czy to pracodawców, czy stronę rządową. Z merytorycznego punktu widzenia, przygotowywanie propozycji pod dyskusję z udziałem przedstawicieli stron społecznych, służyć może tylko dobrej jakości projektu" - napisał Boni w oświadczeniu przesłanym PAP.
Podkreślił, że "proces przygotowywania założeń projektu "Ustawy o zmianie ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych" był prowadzony w sposób absolutnie przejrzysty i może podlegać ocenie z punktu widzenia rzetelności i sumienności".
NSZZ "Solidarność" i Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych zarzucają, że zespół Boniego przygotowywał założenia reformy emerytalnej wspólnie z PKPP Lewiatan, a ten lobbował w imieniu towarzystw emerytalnych. Forum Związków Zawodowych nie ma w tej sprawie zastrzeżeń.
- Zarzuty dotyczą zarówno zespołu, który przygotował założenia, jak i Lewiatana, który jako jedyna z organizacji biorących udział w pracach Komisji Trójstronnej uczestniczyła w przygotowywaniu tych założeń - powiedział w piątek PAP członek prezydium Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Henryk Nakonieczny. Podkreślił, że takie działanie "psuje dialog społeczny". - Rozważamy możliwości zbadania przez właściwe organa, odpowiedzialne za nadzór nad przebiegiem procesu legislacyjnego, czy przy opracowywaniu założeń do zmian w ustawie o OFE nie naruszono porządku prawnego - dodał.
Wiceprzewodnicząca OPZZ Wiesława Taranowska powiedziała PAP, że "przygotowanie założeń do zmian w OFE tylko we współpracy z Lewiatanem jest nieuczciwe". - Nie można pomijać opinii związków zawodowych, które reprezentują głównych adresatów tych zmian, czyli ubezpieczonych - zaznaczyła.
Ekspert FZZ Krzysztof Małecki poinformował, że jego związek nie podziela zastrzeżeń "Solidarności". Jego zdaniem "po to jest Komisja Trójstronna, żeby prowadzić w niej rzetelny, merytoryczny dialog, a nie wchodzić w spory".
Minister Boni przypomniał w oświadczeniu, że "w maju, w związku z toczącą się dyskusją na temat systemu emerytalnego, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów zamówiła ekspertyzę dotyczącą problemu efektywności funkcjonowania OFE. Ekspertyza była gotowa pod koniec lipca. Zgodnie z ustaleniami ze spotkania premiera z przedstawicielami PTE, które odbyło się 25 sierpnia, wyniki ekspertyzy oraz propozycje przedstawione i wręczone podczas tego spotkania przez Izbę Gospodarczą Towarzystw Emerytalnych (zrzeszoną w PKPP Lewiatan) miały stać się podstawą do wypracowania projektu, którego celem był wzrost efektywności OFE".
- Zgodnie z dyspozycjami, wspólne prace toczyły się we wrześniu i październiku, a 21 października projekt został przekazany do konsultacji społecznych. I konsultacje te wciąż trwają - dodał.
W opinii eksperta Lewiatana Jeremiego Mordasewicza, "nie da się skonstruować regulacji dotyczących OFE bez wiedzy tych instytucji, a te należą do naszej organizacji". Wyjaśnił, że działania Lewiatana można uznać za lobbing, ale "dopuszczalny, bo prowadzony jawnie".
Według założeń przygotowanych przez zespół ministra Boniego, mają powstać dwa subfundusze emerytalne A i C. Pierwszy inwestowałby dynamicznie, głównie w akcje. Drugi - bezpiecznie, przede wszystkim w obligacje. Obecnie istniejące fundusze inwestujące w sposób mieszany - w akcje i obligacje - byłyby stopniowo likwidowane.
Inna propozycja dotyczy zmniejszenia od 1 lipca 2011 r. opłat pobieranych od ubezpieczonych przez OFE - do 2,3 proc. (obecnie 3,5 proc.), a od 2012 r. - do 2 proc. Zespół Boniego proponuje też m.in. ograniczenie akwizycji tzw. wtórnej (nakłanianie klienta do zmiany OFE), a od 2014 r. całkowitą jej likwidację.
Dla porównywania efektywności funduszy emerytalnych ma być wprowadzona tzw. zewnętrzna stopa referencyjna. Jest to wskaźnik oparty na indeksach wybranych instrumentów finansowych na rynkach finansowych - polskim i zagranicznych.
Anna Grabowska