Bonus za naprawę butów i odzieży. Nowy pomysł we Francji
Rząd Francji będzie od października wypłacał swoim obywatelom małe sumy przy okazji naprawy odzieży i obuwia, aby walczyć z nadmiernym wyrzucaniem ubrań - informuje dziennik "Le Monde".
Każdego roku Francuzi pozbywają się 70 tysięcy ton odzieży, z których dwie trzecie trafia na wysypiska śmieci. We Francji w 2022 roku wypuszczono na rynek 3,3 mld sztuk odzieży, obuwia i tekstyliów domowych, jak podaje organizacja ekologiczna Refashion.
W ramach rządowego programu obywatele będą mogli wystąpić o nagrodę w wysokości 7 euro za naprawę obcasa i od 10 do 25 euro za naprawę odzieży w ramach funduszu o łącznej wartości 154 mln euro przewidzianego na lata 2023-2028.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sklepy vintage przeżywają oblężenie. Odwiedziliśmy jeden z nich
Celem jest wsparcie tych, którzy dokonują napraw - powiedziała we wtorek francuska minister ekologii Berangere Couillard, odnosząc się zarówno do małych pracowni krawieckich, jak i do marek odzieżowych, które oferują usługi naprawcze.
Couillard zaprosiła "wszystkie pracownie krawieckie i szewców do przyłączenia się" do rządowej akcji. Program jest częścią szeroko zakrojonej reformy sektora tekstylnego, jednego z najbardziej odpowiedzialnych za zanieczyszczenie środowiska na świecie, zapoczątkowanej przez francuski rząd z końcem 2022 roku. We Francji od 2023 roku obowiązuje ustawa antyodpadowa, która zabrania niszczenia niesprzedanych produktów niespożywczych.
Tony wyrzuconych ubrań. UE szuka rozwiązania
Każdego roku w Unii Europejskiej wyrzuca się prawie sześć milionów ton tekstyliów. To około 11 kilogramów na osobę. Według danych Komisji Europejskiej konsumpcja odzieży w Europie ma czwarty co do wielkości wpływ na środowisko i zmianę klimatu. Zaraz po produkcji żywności, mieszkalnictwie i mobilności.
Do końca 2030 r. wyroby włókiennicze wprowadzane do obrotu w Unii Europejskiej mają być trwalsze i poddawane recyklingowi, wytwarzane z włókien pochodzących z recyklingu, wolne od substancji niebezpiecznych i produkowane z poszanowaniem praw socjalnych i środowiska.
W maju tego roku, na posiedzeniu Rady Europejskiej w Brukseli wszystkie kraje opowiedziały się za wprowadzeniem zakazu niszczenia niesprzedanych produktów tekstylnych i obuwia.