BPH sporo płaci matce za usługi doradcze
842 tys. euro Bank BPH zapłacił spółce matce za doradztwo w ciągu 20 ostatnich dni ubiegłego roku. Czy w obliczu kryzysu te wydatki są rzeczywiście niezbędne?
18.03.2009 10:58
W ciągu zaledwie 20 dni od podpisania umowy o świadczenie usług konsultingowych z GE Bank BPH wydał na ten cel 842 tys. euro - informują "Parkiet" związkowcy z tego banku.
Zwracają uwagę, że jednocześnie spółka zamierza zredukować liczbę etatów o 580 (czyli 12 proc. załogi) w ramach zwolnień grupowych, "aby ograniczyć wpływ negatywnych zmian makroekonomicznych i osiągnąć zakładane cele biznesowe". Zarzucają zarządowi, że jest rozrzutny, wydając pieniądze na doradztwo.
Płacą swojej matce za doradzanie
"Przedmiotem umowy podpisanej w grudniu ubiegłego roku jest świadczenie przez GE Consumer Finance usług konsultingowych na rzecz Banku BPH w różnych obszarach działalności (takich m.in., jak: rachunkowość i finanse, zasoby ludzkie, bezpieczeństwo, ryzyko, technologie informatyczne, public relations, audyt wewnętrzny)
" – czytamy w raporcie banku. Została ona podpisana na pięć lat, ale może być automatycznie przedłużona, o ile nie zostanie wypowiedziana przez jedną ze stron.
Powody zawarcia tej umowy tłumaczy Małgorzata Dłubak, rzecznik prasowy Banku BPH. W_ czerwcu 2008 r. bank dołączył do jednej z największych korporacji na świecie – General Electric, która prowadzi działalność w ponad 100 krajach, zatrudniając 300 tys. pracowników w wielu sektorach. _
_ Współpraca w ramach umowy, która jest powszechną praktyką na polskim rynku w przypadku spółek posiadających inwestora strategicznego, umożliwia Bankowi BPH korzystanie z pełnego dostępu do wiedzy i umiejętności, jakie posiada koncern GE _- mówi. Dodaje, że usługi świadczone przez spółkę matkę mają również istotne znaczenie w kontekście planowanego połączenia z GE Money Bankiem. Tłumaczy, że pociąga ono za sobą konieczność przeanalizowania i dostosowania niektórych obszarów działalności w celu zapewnienia efektywności nowo powstałej instytucji.
Również eksperci zajmujący się branżą bankową zapewniają, że tego typu praktyki są powszechne w polskich bankach. Przypadek BPH został zauważony przez rynek dlatego, że umowę zawarto stosunkowo niedawno.
Wszystko jest zgodne z prawem
Przedstawicielka BPH zapewnia, że umowa jest zgodna z obowiązującym prawem, w tym regulacjami KNF oraz spółek giełdowych, a wszystkie realizowane usługi są przedmiotem oceny zewnętrznego, niezależnego analityka. _ Wynik jego analizy ma wpływ na ostateczne rozliczenie pomiędzy bankiem a usługodawcą. Obecnie trwa analiza dotycząca usług wykonanych w 2008 roku _- mówi Małgorzata Dłubak.
Przedstawicielka banku sugeruje przy tym, aby nie łączyć wydatków konsultingowych z problemem redukcji zatrudnienia. _ Bank BPH ogłosił w ostatnim czasie, iż planuje przeprowadzić redukcję zatrudnienia. Tak jak ma to miejsce w przypadku innych banków i instytucji finansowych – zarówno w Polsce, jaki i na świecie – konieczność podjęcia takich kroków jest wynikiem koniunktury makroekonomicznej oraz długoterminowych perspektyw jego rozwoju _ - mówi Dłubak. Rzeczniczka Banku BPH mówi, że właśnie poprzez rozważne decyzje instytucja chce tworzyć miejsca pracy "odpowiednio dostosowane do skali biznesu".
Piotr Rutkowski
PARKIET