BPS idzie pod młotek
Wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz powiedział PAP, że jeszcze w tym roku resort skarbu powtórzy przetarg w sprawie sprzedaży należących do Skarbu Państwa akcji Banku Polskiej Spółdzielczości w Warszawie.
Chodzi o sprzedaż walorów BPS, stanowiących 1,58 proc. kapitału zakładowego spółki. W ubiegłym tygodniu minął termin składania ofert na akcje banku. Do resortu skarbu nie wpłynęła żadna oferta.
- Jeszcze w tym roku powtórzymy przetarg dotyczący sprzedaży akcji Banku Polskiej Spółdzielczości. Wycena tej spółki jest aktualna - podkreślił wiceminister skarbu.
To ostatnia bankowa resztówka niegiełdowa, czyli spółka, w której SP ma poniżej 10 proc.
Leszkiewicz pytany wcześniej przez PAP, do jakich inwestorów będzie skierowana oferta, odparł: - Kierujemy ją do wszystkich chętnych. To jest przetarg publiczny. To oznacza, że każdy kto jest nim zainteresowany, będzie mógł się zgłosić. Dodał, że pakietem akcji mogą być zainteresowane banki zrzeszone w BPS.
BPS z centralą w Warszawie został utworzony 15 marca 2002 roku przez przyłączenie do Gospodarczego Banku Południowo-Zachodniego pięciu banków: Banku Unii Gospodarczej, Lubelskiego Banku Regionalnego, Małopolskiego Banku Regionalnego, Rzeszowskiego Banku Regionalnego oraz Warmińsko-Mazurskiego Banku Regionalnego.
Akcjonariuszami BPS jest kilkaset banków spółdzielczych z całej Polski. BPS obsługuje klientów korporacyjnych, małe i średnie przedsiębiorstwa oraz klientów indywidualnych. Specjalizuje się w obsłudze: samorządów, rolnictwa, przemysłu rolno-spożywczego, handlu, rzemiosła i turystyki.