Trwa ładowanie...
d28lkhh

Brak zmian na rynku listów zastawnych wpłynie na ograniczenie kredytowania długoterm. - KNF

04.04. Warszawa (PAP) - Brak zmian regulacyjnych na rynku hipotecznych listów zastawnych sprawi, że przyszłe normy płynnościowe doprowadzą do silnego i gwałtownego ograniczenia...

d28lkhh
d28lkhh

04.04. Warszawa (PAP) - Brak zmian regulacyjnych na rynku hipotecznych listów zastawnych sprawi, że przyszłe normy płynnościowe doprowadzą do silnego i gwałtownego ograniczenia kredytowania długoterminowego w polskich bankach - napisano w raporcie podsumowującym wyniki prac zespołu powołanego przez KNF.

"Jeśli problem listów zastawnych, a nawet szerzej, długoterminowego finansowania banków, nie zostanie rozwiązany, przyszłe normy płynnościowe doprowadzą do silnego i gwałtownego ograniczenia kredytowania długoterminowego w polskich bankach zarówno dla osób fizycznych (kredyty hipoteczne), jak i dla przedsiębiorstw (kredyty inwestycyjne)" - napisano w raporcie podsumowującym wyniki prac zespołu ds. emisji listów zastawnych przez banki.

KNF podał w czwartek, że zakończył pracę powołany w kwietniu 2012 r. zespół roboczy ds. rozwoju rynku publicznego długoterminowych bankowych instrumentów dłużnych.

W pracach zespołu oprócz UKNF uczestniczyli przedstawiciele MF, NBP, Ministerstwa Sprawiedliwości, ZBP, GPW, Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych, Polskiej Izby Ubezpieczeń oraz Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.

d28lkhh

W raporcie oceniono, że rynek hipotecznych listów zastawnych ma duży potencjał wzrostu i należy dołożyć starań, by potencjał ten wykorzystać.

"Z przeprowadzonej analizy wynika, że warunkiem koniecznym do tego, by sytuacja uległa zmianie jest dokonanie dogłębnej rewizji szeregu przepisów różnej rangi i zmodyfikowania ich w sposób zharmonizowany, kierując się celem nadrzędnym: zapewnieniem atrakcyjności polskich listów zastawnych dla inwestorów (...)" - napisano w raporcie.

Powołany przez KNF zespół opracował także propozycje działań dotyczących rynku emisji przez banki długoterminowych obligacji własnych i sekurytyzacji wierzytelności bankowych.

KNF podał, że wyniki prac zespołu zostały przekazane m.in. ministrowi finansów i prezesowi NBP.

Obecnie w Polsce działają dwa banki hipoteczne - BRE Bank Hipoteczny i Pekao Bank Hipoteczny. Łączna suma bilansowa obu banków to około 5,8 mld zł.(PAP)

seb/ ana/

d28lkhh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28lkhh