Trwa ładowanie...

Branża ochroniarska chce zatrudniać, ale nie ma chętnych

Branża ochroniarska, w której do niedawna trwały masowe zwolnienia, dziś bezskutecznie szuka pracowników - pisze "Rzeczpospolita".

Share
Branża ochroniarska chce zatrudniać, ale nie ma chętnych
Źródło: 123RF.COM
d1o1uw7

Cytowany przez serwis "Rzeczpospolita" Sławomir Wagner, prezes Polskiej Izby Ochrony, nazywa zaistniałą sytuację dramatem. - Branża ochrony gorączkowo poszukuje pracowników. Spółkom pilnującym osiedli, placów budów i obiektów publicznych podlegających obowiązkowej ochronie brakuje na dziś 15–20 tys. ludzi - mówi Wagner.

Najtrudniej znaleźć kwalifikowanych pracowników z uprawnieniami do konwojowania gotówki i posługiwania się bronią, którzy musza legitymować się specjalnymi uprawnieniami. Jednocześnie największy odpływ następuje w ostatnich miesiącach wśród szeregowych pracowników ochrony fizycznej.

Ochroniarze odchodzą do branż, które oferują wyższe wynagrodzenia. Grzegorz Dzik, szef jednej z największych w Polsce firm ochroniarskich, przyznaje w rozmowie z "Rz", że w segmencie ochrony od lat utrzymywały się największe zapóźnienia płacowe. - Skutkiem są niskie zarobki, zachwiany prestiż zawodu, co nie zachęca ludzi do wiązania się z branżą - ocenia Dzik. I dodaje, że również i jego firma ma kłopoty z naborem kandydatów. - Ostatnio bardziej atrakcyjna od ochrony okazuje się nawet praca "na kasie" w wielkopowierzchniowym handlu - wskazuje.

Co wolno ochroniarzowi w supermarkecie? Zobacz wideo:

Dodaje, że firmy wszelkimi sposobami rekrutują pracowników. Niczym nietypowym nie jest płacenie za polecenie kandydatów.

d1o1uw7

Powodów niskich wynagrodzeń w ochronie prezes Impelu dopatruje się w różnicy w podejściu do kwestii bezpieczeństwa w Polsce i w innych krajach. - W państwach Zachodniej Europy społeczeństwa i instytucje już dawno, jeszcze przed falą zamachów terrorystycznych, zdały sobie sprawę, że zapewnienie realnej ochrony wspartej zaufaniem do dostawcy usług ma swoją cenę i musi kosztować – wyjaśnia.

Wyraża przekonanie, że wyrównanie poziomu wynagrodzeń branży ochroniarskiej oraz innych rodzajów usług jest nieuniknione.

Branża ochroniarska zatrudnia 250 tysięcy pracowników. Największym graczem na rynku jest Solid Security.

oprac. Martyna Kośka

d1o1uw7

Podziel się opinią

Share
d1o1uw7
d1o1uw7