Branża piwowarska kupi więcej polskiego chmielu
Po tegorocznych zbiorach udział polskiego chmielu w produkcji krajowej branży piwowarskiej ma wynieść, zgodnie z jej zapowiedziami, 75 proc. Więcej chmielu, niż w poprzednich latach zamierza w tym roku kupić od polskich plantatorów Kompania Piwowarska (KP) - zapowiada jej kierownictwo.
06.04.2013 | aktual.: 06.04.2013 08:54
W perspektywie najbliższych lat z krajowych źródeł ma pochodzić 95 proc. chmielu używanego przez KP. Firma nie informuje o wielkości tegorocznych zakupów polskiego chmielu, ani o liczbie zawartych kontraktów.
Jak poinformował dyrektor ds. korporacyjnych Kompanii Piwowarskiej Paweł Kwiatkowski, już w tym roku w piwach produkowanych przez Kompanię Piwowarską będzie więcej polskiego chmielu. Z tegorocznych zbiorów lider branży piwowarskiej zakupi wielokrotnie więcej alfa-kwasów uzyskiwanych z chmielu pochodzenia krajowego, niż w roku ubiegłym.
- Polski chmiel może być konkurencyjny pod względem jakości i cen w stosunku do chmielu z zagranicy. W zakresie lokalnych odmian, przy założeniu dostępności, rynkowych cen oraz najwyższej jakości, w ciągu kilku lat ponad 95 proc. chmielu używanego przez Kompanię Piwowarską będzie pochodziło od polskich plantatorów - poinformował.
Jak dodał, zawarte w ubiegłym roku nowe, wieloletnie kontrakty na dostawę produktów chmielowych przewidują stopniowe zwiększanie zakupów surowca w Polsce, w miarę jak będą kończyć się kontrakty zawarte we wcześniejszych latach.
-W recepturach wszystkich produkowanych przez KP marek wykorzystywany jest polski chmiel aromatyczny. Wyjątkiem są niewielkie ilości odmian chmielu sprowadzanego z zagranicy, którego stosowanie przewidują receptury specyficznych marek piwa - poinformował.
Paweł Kwiatkowski przypomniał, że producenci piwa zrzeszeni w Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego zadeklarowali w ubiegłym roku, że po zbiorach w 2013 roku udział polskiego chmielu w produkcji branży wyniesie 75 proc. W ciągu kolejnych lat udział ten przekroczy 90 proc. całkowitego zapotrzebowania działających w kraju browarów. Warunkiem jest utrzymanie jakości surowca na światowym poziomie, rynkowe ceny oraz honorowanie zapisów w podpisanych kontraktach.
Producenci piwa zamierzają zwiększać udział polskiego chmielu w swoich wyrobach stopniowo, bo ciągle wiążą ich wieloletnie kontrakty z dostawcami z zagranicy oraz mają jeszcze zapasy surowca.
Według danych resortu rolnictwa, Polska jest czwartym pod względem wielkości - po Niemczech, Czechach i Słowenii - producentem chmielu w Unii Europejskiej. Chmielowym zagłębiem Polski jest Lubelszczyzna, plantacje występują także w Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku.
Dla otrzymania 1 kg alfa-kwasów, związków organicznych odpowiedzialnych m.in. za charakterystyczną dla piwa goryczkę, potrzeba 12 - 30 kg szyszek chmielowych, w zależności od odmiany chmielu.