Brexit i wizja podwyżek stóp procentowych umacniają dolara. Od lat nie był tak drogi
Sprzyja mu zbliżająca się podwyżka stóp procentowych w USA i słabość brytyjskiego funta.
04.10.2016 | aktual.: 08.10.2016 21:07
Dolar względem czterech najważniejszych walut świata jest wyceniany najwyżej od 14 lat. Sprzyja mu zbliżająca się podwyżka stóp procentowych w USA i słabość brytyjskiego funta. W tym tygodniu kilka groszy więcej kosztuje także w polskich kantorach.
Od tygodnia dolar nieprzerwanie umacnia się względem pozostałych najważniejszych walut świata. Tym samym tzw. "indeks dolara" - wyliczany na podstawie kursów dolara do franka szwajcarskiego, euro, brytyjskiego funta i japońskiego jena - jest na najwyższym poziomie od czerwca 2002 roku.
Tylko w ciągu ostatnich trzech miesięcy wartość indeksu zwiększyła się o 10 proc. Duży wpływ na to miało osłabienie funta w związku z zagłosowaniem Brytyjczyków w referendum za wyjściem z Unii Europejskiej. Teraz, gdy premier Wielkiej Brytanii ogłosiła, że Brexit formalnie rozpocznie się najpóźniej w marcu, kurs funta w dolarach spadł do najniższego poziomu od 1985 roku.
Do tego dochodzi zbliżający się nieuchronnie termin podwyżki stóp procentowych w USA. Prawdopodobieństwo takiego ruchu w grudniu jest szacowane w tej chwili już na ponad 60 proc.
- To już wielkość wskazująca na to, że decyzja inna niż podwyżka będzie zaskoczeniem. Jedynie poważne zawirowania na rynkach finansowych w ciągu najbliższych 2 miesięcy mogą powstrzymać amerykański bank centralny przez zacieśnieniem polityki pieniężnej. W gospodarce nic na tyle poważnego zdarzyć się już nie może - komentuje Damian Rosiński z Domu Maklerskiego AFS.
Przypomnijmy, że wzrost oprocentowania w banku centralnym sprzyja wartości waluty - im koszt pieniądza jest większy i trudniej go zdobyć, tym jest on cenniejszy. Obecnie główna stawka stopy procentowej jest na poziomie 0,5 proc. Spodziewany wzrost o 0,25 pkt. proc. oznaczać będzie zwyżkę oprocentowania aż o połowę. A na tym działania banku się nie skończą. Na obecną chwilę bankierzy spodziewają się, że na koniec przyszłego roku oprocentowanie może skoczyć w okolice 1,1 proc., a w 2018 roku do 1,9 proc.
Nie tylko wobec najważniejszych walut dolar zyskuje na wartości. Również w Polsce widać od początku tygodnia tendencję do wzrostu kursu wymiany amerykańskiej waluty. We wtorek w południe sięgnął 3,85 zł. Do tegorocznych rekordów mu jednak sporo brakuje, nie mówiąc o najwyższych notowaniach od kilkunastu lat.