Trwa ładowanie...

Brytyjczycy ujawnili wygląd nowego banknotu. Już nie będzie papierowy

Polimerowe 10 funtów z wizerunkiem pisarki Jane Austen zamiast Charlesa Darwina wejdzie do obrotu już w połowie września. Bank Anglii zaprezentował właśnie nowy banknot. Wymiana blisko 800 mln sztuk papierowych, starych pieniędzy ma potrwać do wiosny 2018 roku.

Brytyjczycy ujawnili wygląd nowego banknotu. Już nie będzie papierowyŹródło: Bank of England, fot: Bank of England
d23i5i5
d23i5i5

W dwusetną rocznicę śmierci uwielbianej przez Brytyjczyków pisarki Jane Austen, szef Banku Anglii zaprezentował nowy banknot o nominale 10 funtów właśnie z jej wizerunkiem. Autorka m.in. popularnej powieści "Duma i uprzedzenia" zastąpi na nim twórcę teorii ewolucji Charlesa Darwina, który do tej pory widniał na banknocie razem z Królową Elżbietą II.

Nowy banknot trafi do obiegu 14 września. Od tego momentu stopniowo z rynku będą wycofywane stare banknoty, którymi Brytyjczycy dalej będą mogli swobodnie płacić.

Zgodnie z planem wymiana startych na nowe pieniądze powinna zakończyć się w naturalny sposób do wiosny przyszłego roku. Za wymianę będą odpowiedzialni m.in. detaliści i firmy.

Nie tylko wyglądem, ale i materiałem będzie się różnić nowe 10 funtów. Będzie zrobione z polimeru, a nie jak do tej pory z papieru. Dzięki temu banknot ma być trwalszy i trudniejszy do podrobienia. Wcześniej w tej technologii wprowadzono już 5 funtów z wizerunkiem premiera Winstona Churchilla. Banknot ten budzi wielkie emocje szczególnie wśród obrońców praw zwierząt, bo zawiera tłuszcz wołowy i owczy.

d23i5i5

Praktycznie plastikowe pięciofuntówki są nieco mniejsze od starych banknotów, ale za to praktycznie niezniszczalne. Mogą na przykład przetrwać pranie z wirowaniem. Ich żywot ma być dwukrotnie dłuższy od tradycyjnych papierowych banknotów. Po wycofaniu z obiegu będą mogły być przetworzone w inne plastikowe produkty.

- Nasze banknoty służą za repozytorium zbiorowej pamięci kraju, promując świadomość chwalebnej historii Zjednoczonego Królestwa i podkreślają wkład jego najznakomitszych obywateli - powiedział gubernator Banku Anglii Mark Carney na uroczystości w katedrze w Winchesterze, gdzie pochowano zmarłą 18 lipca 1817 roku pisarkę Jane Austen.

Bank Anglii szacuje, że w tej chwili w obrocie jest około 800 mln banknotów o nominale 10 funtów, co daje kwotę blisko 8 mld funtów. W bankomatach dostępnych jest około 70 tys. sztuk.

Pierwszy banknot o nominale 10 funtów pojawił się w 1759 roku. Od tego czasu zmieniał wizerunek 5-krotnie.

d23i5i5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d23i5i5